Kanatlı yemlerinde asit bağlama kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the acid binding capacity in poultry feeds
- Tez No: 300795
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada kanatlı karma yemlerinde genelde yer alan yem hammaddelerinin ve katkı maddelerinin, asit bağlama (ABC) ve tamponlama (BUF) kapasitesi ve bu değerlere göre oluşturulan karmaların beklenilen ve analiz edilen BUF ve ABC değerleri arasındaki korelasyonların ve bu karmalara ilave edilen organik asitlerin yemin pH, BUF ve ABC değerleri üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Hammaddeler tahıllar, bitkisel proteinler, aminiasitler, mineraller ve organik asitler olarak kategorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to measure the acid-binding capacity (ABC) and buffering capacity (BUF) of feed ingredients and feed additives commonly used in poultry rations and to determine the correlations between predicted and observed ABC and BUF values of different type poultry diets formulated from these ingredients and effects of adding different organic acids on pH, ABC and BUF values of these mixed feeds. Ingredients were categorised as cereals, vegetable proteins, amino acids, minerals, organic acids.