Etlik piliç yemlerine kapsüle edilmiş rezene tohumu (Foeniculum vulgare Mill.) uçucu yağı ilavesinin performans ile bağırsak mikroflorası, morfolojisi ve transkriptomik profillemesi üzerine etkileri
Effects of encapsulated fennel seed (Foeniculum vulgare Mill.) essential oil addition to broiler diet on performance and microflora, morphology and transcriptomic profiling of intestine
  1. Tez No: 656922
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN İPÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALÇİÇEK, PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, kapsüle edilmiş rezene tohumu (Foeniculum vulgare Mill.) uçucu yağı'nın (RUY) karma yemlere ilavesinin, etlik piliçlerin büyüme performansı ile ince bağırsak mikroflorası ve morfolojisi üzerindeki etkinliğini ortaya koymak ve bu biyolojik süreçlerdeki genetik ve moleküler mekanizmaları nutrigenomik teknolojileri kullanarak ince bağırsak transkriptomik profillemesi üzerinden incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplam 400 adet 1 günlük yaştaki Ross-308 genotipindeki erkek civcivler her grupta 16 tekerrür olacak şekilde 5 gruba tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme, hiçbir yem katkı maddesi içermeyen standart yemle beslenen kontrol grubu ve her 1 kg standart yeme 50 mg (RUY50), 100 mg (RUY100), 200 mg (RUY200) veya 400 mg (RUY400) kapsüle edilmiş RUY ilavesiyle beslenen etlik piliç gruplarından oluşmuştur. Çalışma tesadüf parselleri deneme planına göre 6 hafta devam etmiştir. Elde edilen performans parametreleri değerlendirildiğinde canlı ağırlıklar (CA) ve Avrupa üretim etkinlik faktörü (EPEF) değerlerinin RUY50 grubunda artma eğiliminde olduğu, RUY100, RUY200 ve RUY400 gruplarında ise benzer ve kontrol grubuna kıyasla önemli derecede arttığı saptanmıştır (P0.05), yemden yararlanma oranı'nın (YYO) da kontrol grubuna kıyasla tüm RUY düzeylerinde iyileştiği (P0.05). RUY'un ölüm oranını ise rakamsal olarak azalttığı görülmüştür. RUY düzey artışının sıcak karkas randımanını ve göğüs kası ağırlığını artırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of the addition of the capsulated fennel seed (Foeniculum vulgare Mill.) essential oil (RUY) into the mixed feeds on the growth performance of broilers, small intestine microflora and morphology, and to examine the genetic and molecular mechanisms in these biological processes over small intestine transcriptomic profiling by using nutrigenomic technologies. In the study, a total of 400 1-day-old male chicks of the Ross-308 genotype were randomly distributed into 5 groups, with 16 replications in each group. The experiment included a control group fed with standard feed containing no feed additives and broiler groups fed with the addition of 50 mg (RUY50), 100 mg (RUY100), 200 mg (RUY200) or 400 mg (RUY400) capsulated RUY per 1 kg standard feed. The research continued for 6 weeks according to the randomized plot trial design. When the obtained performance parameters were evaluated, it was determined that the body weights (BW) and European production efficiency factor (EPEF) values tended to increase in the RUY50 group, while the RUY100, RUY200 and RUY400 groups were similar and significantly increased compared to the control group (P0.05), and that feed conversion rates (FCR) improved at all RUY levels (P0.05). RUY was observed to decrease the mortality rate numerically. It was found that hot carcass yield and breast muscle weights increased parallel to the increase in RUY levels.