Yüksek selülozlu yemlerin siyah Afrika ırkı devekuşlarının sindirim, büyüme performansı ve üretimleri üzerindeki etkileri
The Effects of high-fibre diets on the digestion, grawith performance and production of black African astriches
- Tez No: 95667
- Danışmanlar: PROF. DR. RUVEYDE AKBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK SELÜLOZLU YEMLERİN SİYAH AFRİKA IRKI DEVEKUŞLARDSUN SİNDİRİM, BÜYÜME PERFORMANSI VE ÜRETİMLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Mohamed Eltigani SALİH Ankara Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dali Danışman: Prof. Dr. Rüveyde AKB AY Bu araştırma 4 haftalık yaştaki devekuşlanm yüksek düzeyde selüloz içeren (ekonomik olarak daha ucuz) yemlerle beslemenin sindirim kanalında, ve verim parametrelerinde meydana getirdiği değişiklikleri incelemek üzere planlanmıştır. Araştırmada, düşük, orta ve yüksek enerji içeren iso-nhrojenik olarak hazırlanmış 3 temel rasyon kullanılmıştır. Canlı ağırlık, kum madde tüketimi, ortalama canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma katsayısı, sindirilebilirlik, et ve deri kalitesi gibi kriterlerin yanında sindirim kanalı gelişimi de incelenmiştir. Ayrıca, sindirim kanalının değişik bölgelerindeki sellülotik bakterilerin yoğunluğu belirlenmiş ve ultrason tekniği kullanılarak deri altı karın yağı kalınlığı ve ağırlığı arasındaki ilişkide ortaya çıkarılmıştır. Başlatma döneminde düşük enerji/yüksek selüloz (DE/YS) içeren rasyonlann tüketilmesinin performansı önemli düzeyde olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Daha sonraki dönemde DE/YS içeren rasyonlan tüketen grup yüksek enerji/düşük selüloz(YE/DS) tüketen grupla karşılaştınlabilir bir performansa ulaşmış, yemden yararlanma katsayısı ise DE/YS tüketiminden etkilenmediği tespit edilmiştir. Her üç muamele arasında da gerek but ağırlığı ve gerekse satışa arz edilebilir 4 önemli doku ağırlığı bakımından önemli bir farklılık bulunmamıştır. Bununla beraber, YE/DS içeren yemlerle beslenen hayvanların daha büyük vücut ağırlığı nedeniyle daha geniş deri yüzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlan, devekuşu sindirim kanalının kolon ve körbağırsaktan oluşan alt kısmının yüksek selülozlu yemleri sindirim ve kullanım bakımından adaptasyonunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca başlatma döneminde yapılan yemlemenin büyütme ve bitirme döneminde elde edilen bulgulara önemli bir etkisinin olmadığı da -tespit edilmiştir. Bunu sindirim kanalının son kısmı ve özellikle ruminant omasumuna benzer bir fonksiyona sahip olan kör bağırsak ve proximal kolon kapasitesinin artması nedeniyle devekuşlannm daha hacimli ve selüloz oram yüksek yemleri sindirebilmelerine bağlamak mümkündür. Maliyet açısından, DE/YS içeren yem diğer iki gruba göre daha ucuz bulunmuştur. Bu sonuçlar, devekuşlannm otladığı meralardaki eksik besin maddelerinin belirlenerek yemlerine ilave edilmesi durumunda ekonomik olarak otlatdabilmeslerinin mümkün olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Devekuşu, yüksek düzeyde selüloz, performans, plicae circulares, devekuşu omasumu, selülotik bakteri. TtC TOKSKÖĞRETİM KURUU;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECTS OF HIGH-FIBRE DIETS ON THE DIGESTION, GROWTH PERFORMANCE AND PRODUCTION OF BLACK AFRICAN OSTRICHES Mohamed Eltigani SALIH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science. Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Rüveyde AKBAY This research was conducted to investigate changes in digestive and production parameters that occur as a consequence of feeding high fibre diet (economically cheap diet) to 4 weeks old ostriches. The 3 diets were formulated on iso-protein basis with respectively high, medium and low energy content. Body weight, dry matter intake, average daily gain, feed conversion ratio, digestibility of the diet component, meat and skin quality as well as development of the gastrointestinal tract were determined. A further objective of the experiment was to determine the number of cellulose digesting bacteria at different sites of the gastrointestinal tract as well as correlation between thickness and weight of the subcutaneous abdominal fat using ultrasonic technique. The use of low energy/high fibre diet significantly reduced the production performance during the starter phase. Thereafter, birds fed this diet grow at an average rate comparable to high energy/low fibre diet treatment and that the efficiency of feed conversion were not influenced by feeding of low energy/high fibre diet.For the thigh weight as well as the weight of the four major salable muscles there is no significant difference among the 3 treatments, but birds on high energy/ low fibre diet produced a large skin area; due to the fact that they have a larger body size. The present study confirmed the adaptability of the hindgut (caeca and colon) of ostriches to digest and utilize high fibre diet. It further demonstrated that diets fed during the starter phase had no effect on production performance obtained during the grower and finisher phase. This may be explained by increased in capacity of the bind gut and particularly the caecum and proximal colon which function similarly to ruminant omasum, allowing ostriches to digest and utilize high fiborous and bulky feed. The low energy/high fibre diet is more cost effective than the other two treatments. This demonstrated that it is economically feasible to pasture graze ostriches as long as the pasture is supplemented with deficient nutrients. KEYWORDS: ostriches, high fibre diet, performance, plicae circulares, ostrich omasum, cellulose digesting bacteria.