Normoksik ve hipoksik koşullarda kadmiyum uygulamasının insan hepatosit hücre dizisindeki etkisinin Hipoksi indükleyici faktör- 1 alfa ve Midkin ile ilişkisi
Relation of Midkine and Hypoxia inducible factor-1 alpha with cadmium exposure in human hepatocyte cell line in normoxic and hypoxic conditions
- Tez No: 300811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YAZIHAN, PROF. DR. CUMHUR ÇÖKMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kadmiyum (Cd) çevresel ve endüstriyel toksik metallerdendir. Cd, dokularda inflamasyonu ve apoptosisi indükler. Midkine (Mk) kanserogenezde ve stres koşullarında artan bir büyüme faktörüdür. Hipoksiyi takiben hipoksi indüklenebilir faktör-1 alfa (HIF-1?) ekspresyonu artar, hücreyi apoptozdan korur. Kadmiyumun karaciğer hücrelerinde HIF-1? mRNA ve Mk ekspresyonuna etkisi bilinmemektedir. Bu çalışmada insan hepatoma (Hep3B) hücrelerinde akut Cd toksitesi modeli kullanarak Mk, HIF-1? mRNA ekspresyon düzeyinin normoksi ve hipokside değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hep3B hücrelerine 2-24-48 saatlerde Cd (0.5-200µM) uygulanmıştır. HIF-1?, Bax, Mk mRNA ekspresyonları RT-PCR, Mk düzeyleri ELISA, Bcl-2 protein düzeyi western blot ile ölçülmüştür. Cd, hipoksik ve normoksik koşullar altında HIF-1? ekspresyonunu doz bağımlı olarak inhibe etmiştir. 48. saatte Cd düşük dozlarda Mk sekresyonunu uyardığı halde yüksek dozlarda azaltmaktadır. Mk sekresyonu ile HIF-1? mRNA ekspresyonu ilişkili bulunmamıştır. Cd uygulaması Bcl-2 düzeyini azaltırken, Bax ekspresyonunu arttırmaktadır. Normal ve hipoksik koşullarda Cd toksitesine bağlı apoptosiste HIF-1? inhibisyonu rol alıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Cadmium (Cd) is one of the most toxic environmental and industrial pollutants. Cd induced inflammation and apoptosis in the affected tissues. Midkine (MK) is known as a growth factor that increased in cancerogenesis and stres conditions. Hypoxia inducible factor-1? (HIF-1?) expression is induced by hypoxia and inhibits apoptosis. The effect of Cd to HIF-1? expression and midkine levels in normoxia and hypoxia is not known yet. The present study was focused to evaluate the Mk, HIF-1? mRNA expression and Mk secretion in human hepatoma (Hep3B) cells in an acute Cd toxicity model. Hep3B cells were exposed to Cd at the dose of 0,5-200µM at 2, 24, 48 hours under hypoxia and normoxia. Mk protein levels were evaluated by ELISA, Bcl-2 protein levels by western blot; and HIF-1?, Bax, Mk mRNA expressions were analyzed by RT-PCR. Our results showed that Cd inhibits HIF-1? expression in normoxic and hypoxic conditions, this inhibition is dose dependent. Although Cd induces midkine secretion at lower doses at 48th hour, midkine secretion decreases at higher doses of Cd. There was not correlation between Midkine secretion and HIF-1? mRNA expressions. Also, Cd administration decreased Bcl-2 levels, increased Bax expression as dose dependent manner. Our results showed that HIF-1? related mechanisms might take part in Cd induced apoptosis.