Normobarik hiperoksinin L-strain fibroblast kültürlerine etkisi
The Effect of ambient oxygen concentration on L-strain fibroblasts in vitro
- Tez No: 10485
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
-49- ÖZET L-Strain Fibroblastlar üzerine %30 - %60 sınırları arasında %5 lik aralıklarla artan normobarlk hiperoksinin in vitro etkierini gözlemek amacıyla, vitallte, hücre sayısı ve mitotik indeks parametrele ri kullanıldı. Vitalite ve mitotik indeks birlikte değerlendirilerek hücre sayısındaki azalmadan hangisinin sorumlu olduğu saptanabildi. Kontrol grubu %20 oksijen içeren normoksik koşullarda inkübe edildi. Tüm şişelere 1x10 hücre/10 mi yoğunlukta ekilen kültürlere istenen oran larda gaz karışımı orsad gaz ölçüm cihazıyla ölçülerek flowmetre yardı mıyla verildi ve kültürler 5 gün inkübe edildi. 5. gün kültür açılarak deneye alındılar. %30 hiperoksi hücre sayısı, mitotik indeks ve vitalite değerlerin de kontrole göre anlamlı bir değişiklik oluşturmazken, %35 hiperoksi vitalitede anlamlı bir düşmeye yol açmaksızın mitozu ve hücre sayısını yarıya indirmişti. %40 hiperokside hücre sayısı, vitalite ve mitozda kontrole göre anlamlı düşme saptandı. %45,50,55,60 oranlarındaki hiper- oksik gaz karışımları vitalite, hücre sayısı ve mitotik indeks de giderek artan bir düşüşe neden oldular. Bu durumda, L-Strain Fibroblastlar üze rinde, oksijen konsantrasyonu artışının hücre sayısı, vitalite ve mitoz parametrelerini bir konsantrasyon-cevap eğrisi şeklinde etkileyerek baskıladığı gözlenmektedir. Hücre morfolojileri incelemesi %20 ve %60 o“ konsantrasyonlarında 5 günlük inkübasyonu izleyerek yapılmış ve %60 0”ile inkübe edilen hüc- relerdej. bilinen fibroblast şeklinin bozulduğu, sitoplazmada vakuolizas- yon görüldüğü, çekirdekçik sayısının arttığı ve hücrelerin devleştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY The Effect of Ambient Oxygen Concentration on L-Strain Fibroblasts in vitro. The effects of normobarik ambient hyperoxia were examined observed on L-Strain Fibroblast cells culture by cell number, viability and mitotik index. Oxygen concentration rate was changed 30% to 60% in hyperoxic experiments, while 20% 0“ concentration was used normoxic 5 L control. 1x10 cells/10 ml were placed each cell culture flask and gas mixture,was pass from flowmeter to flash which was measured by Orgad Gas Analyses. The cells were incubated 5 days, then cell cultures were examined. There was no effect of 30% hyperoxia at viability, cell number and mitotik index, although 35% 0”contentration reduced mitotik index;' which was not effect to viability, and cell number also reduced. 40 % hyperoxia was reduced all parameters (viability, cell number and mitotik index). 45,50,55,60% Hyperoxia caused to reduce all parameters correlated 0“ concent. Therefore the effect of increasing oxygen concentration on L-Strain fibroblasts as concentration-response curve. Cell morphology examined at 20% and 60% 0^ concentration. At 60% 0”, cells shape changed, nucleolus number increased, cells were giant and vacuolization was shown at cytoplazma.