Kartalkaya Subalpin çayırlarının florası (Bolu/Türkiye)
Flora of Kartalkaya Subalpin meadows (Bolu/Türkiye)
- Tez No: 300814
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Kartalkaya subalpin çayırlarının (Bolu) florası araştırılmıştır. Mart 2010 ve Kasım 2010 tarihleri arasında araştırma alanında yapılan 5 arazi çalışması sonucu, 320 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 43 familya ve 126 cinse ait 174 tür, 26 alttür ve 10 varyetenin yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 17 olup, toplam tür sayısına oranı %9,7 dir. Fitocağrafyası belirlenen taksonlardan %4,5'i Akdeniz, %4,5'i İran-Turan, %22,1'i Avrupa-Sibirya elementidir. Bu gruplamada yer almayan taksonlar (%68,9) ise fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir. Floradaki 169 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnosperm alt divizyosu 3 takson, Angiosperm alt divizyosu ise 166 takson içermektedir. Angiospermlerden 135 takson Magnoliopsida, 31 takson Liliopsida sınıfına aittir. Takson bakımından en zengin familya Asteraceae (16 takson)` dir. En zengin cinsler ise Trifolium ve Allium (4 takson)' dur.
Özet (Çeviri)
This study concerned with the flora of Kartalkaya subalpin meadows (Bolu). 320 plant specimens were collected between 2010 March and 2010 November in 5 field trips to study area. 174 species, 26 subspecies and 10 varieties of natural plants belonged to 126 genera, and 43 families were determined.The number of endemic species found in the area is 17, which corresponds to % 9,7 of the total number of species. The distribution of the phytogeographical elements is as follows: %4,5 Mediterranean, %4,5 Irano-Turanian, %22,1 Euro-Siberian. The remaning taxa (%68,9) could either be found in more than one area, or their phytogeographic area is unknown. 169 taxa belong to division Spermatophyta. Gymnospermae has 3 taxa and Angiospermae has 166 taxa. 135 taxa of Angiospermae belong to the subclass Magnoliopsida, where as reamaining 31 taxa belong to the subclass Liliopsida. The largest family is Asteraceae with 16 taxa. The largest genus are Trifolium and Allium with 4 taxa.