Alpha-cypermethrin'in Daphnia manga (Straus 1820) (Cladocera, Crustacea) üzerine akut toksik etkisinin araştırılması
Investigation of acute toxicity of alpha-cypermethrin to Daphnia magna (Straus, 1820) (Cladocera,Crustacea)
- Tez No: 300819
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, alpha-cypermethrin insektisitinin Daphnia magna üzerine 24 saatlik ortalama öldürücü konsantrasyonu (LC50) hesaplanmıştır.Biyodeneney çalışmasında literatür araştırması sonuçlarına göre belirlenmiş, 5 farklı konsantrasyon (0,0001; 0,0004; 0,0007; 0,0010; 0,0013 mg/L) Daphnia magna üzerinde uygulanmıştır ve 3 seride, statik olarak yürütülmüştür. Deney süresi 24 saattir. LC50 değeri probit analiz yöntemine göre hesaplanmıştır.Sonuç olarak, alpha-cypermethrin'nin 24 saatte Daphnia magna'ların %50'sini öldüren konsantrasyon 0,224 µg/L (%95 güven aralığında = 0,012 µg/L - 0,358 µg/L) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, median lethal concentrations (LC50 ) of insecticide alpha-cypermethrin on Daphnia magna for 24 hours were determined.Bioassay have been carried out with five different concentrations (0.0001; 0.0004; 0.0007; 0.0010; 0.0013 mg/L); which determined at the end of literatur research. Concentrations applied to Daphnia magna and experiment has been conducted with the method of static bioassay on three series. The period of experiment was 24 hours. As to the LC50 values have been calculated with the method of probit analysis.Results showed that; the concentration of the alpha-cypermethrin which killed 50 % of Daphnia magna was 0.224 µg/L (%95 confidence interval = 0.012 µg/L - 0.358 µg/L) for 24 hours.