Su mercimeği (Lemna minor Linneaus 1753) kullanarak farklı konsantrasyonlardaki ağır metal (Cu, Cr, Pb) karışımlarının laboratuvar ortamında biyoremediasyonu
Bioremediation of different concentrations of heavy metal (Cu, Cr, Pb) mixtures by using duckweed (Lemna minor Linneaus 1753) under laboratory conditions
  1. Tez No: 300818
  2. Yazar: ESRA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; bakır nitrat [Cu(NO3)2.3H2O], kurşun nitrat [Pb(NO3)2], krom(III) oksit (Cr2O3) ve karışımlarının, 7 günlük süreçte, Lemna minor (Linnaeus 1753) kullanılarak biyoremediasyonu ve bu metallerin L. minor üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak Probit analiz (SPSS 17.0) yöntemine göre hesaplanmış ve L. minor üzerine; bakırın 48 saatlik EC50 değeri 4.359 mg/L, kurşunun EC50 değeri 0.875 mg/L ve kromun (III) EC50 değeri 10.946 mg/L bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar kurşunun, bakır ve kroma göre L. minor üzerine daha toksik olduğunu göstermiştir. Metallerin toksisite sıralaması Pb>Cu>Cr (III) olarak bulunmuştur. Biyoremediasyon çalışmasından elde edilen sonuçlar ise; ICP-MS cihazında okutulmuş ve L. minor kullanılarak yapılan 7 günlük çalışma sonunda maksimum uzaklaştırma oranları kurşun için % 89-97, bakır için %37-51 ve krom için %99'un üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; ICP sonuçlarına göre, karışımdaki bileşenlerin birbirleri üzerine olan etkileri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study removal of copper nitrate [Cu(NO3)2.3H2O], lead nitrate [Pb(NO3)2], chromium(III) oksit (Cr2O3) and their mixtures by using Lemna minor and toxicities of these metals to Lemna minor (Linnaeus 1753) in a 7-day period were investigated. The data obtained were statistically evaluated with Probit Analysis method (SPSS 17.0) and the 48h EC50 of copper, lead and chromium to L. minor were estimated for Cu to be 4.359 mg/L, for Pb 0.875 mg/L, and for Cr (III) 10.946 mg/L respectively. The results suggested that L. minor is more sensitive to lead than copper and chromium alone. The order of toxicity was found as Pb> Cu > Cr. The results of bioremediation tests were analyzed using ICP-MS and maximum removal rates were determined % 89-97 for Pb, %37-51 for Cu and over %99 for Cr (III). Besides, according to the results of ICP, effect of components in the mixture were evaluated