Kayseri ili yöresinde kirliliğe maruz bırakılmış Pseudevernia furfuracea (L.) zopf liken türünde hava kirliliğinin genotoksisitesinin atomik absorbsiyon spektroskopisi ve moleküler markörlerle değerlendirilmesi
Heavy metal analysis by atomic absorbtion spectroscopy and assessment of air pollution genotoxicity in the exposed samples of Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf lichen species in the Province of Kayseri (Central Anatolia) by molecular markers.
- Tez No: 300829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sivas, Çat Ormanları ve civarından toplanan Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf liken türünde ağır metal birikimi atomik absorpsiyon spektrometresi (AAS) ve çevre kirliliğinin DNA üzerindeki olası etkileri Rastgele Çoğaltılmış Polimorfik DNA (RAPD) ve Çoğaltılmış Parça Uzunluk Polimorfizmi (AFLP) analizleri kullanılarak incelenmiştir. Kayseri ilindeki farklı kirlilik bölgelerine asılıp, farklı iki zaman periyodunda toplanan liken materyalinde, ağır metal elementlerinin (Cd, Cu, Cr, Pb, Zn) konsantrasyonları AAS ile belirlenmiştir. Elde edilen AAS verileri kirlilik seviyelerini belirlemek amacıyla kullanılmış ve bu kirliliğin DNA'da meydana getirebileceği değişimler RAPD ve AFLP yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada polimorfizm oranları hesaplanırken kontrolün bant profili dikkate alınmış ve örneklerde yeni ortaya çıkan bantlar ve kaybolan bantlar sayılmıştır. RAPD ve AFLP analizleri sonucu elde edilen polimorfizm oranları nemli ve kurak dönemlerde ilgi çekici farklılıklar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heavy metal accumulation was analysed by using Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) and effects of environmental pollution on DNA was investigated by Randomly Amplified Polymorphic DNA (RAPD) and Amplified Fragment Length Polimorphism (AFLP) analysis in lichen species Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf talli collected from around the Çat Forests. Lichen samples were transplanted to the different pollution sources in province of Kayseri for two time periods of the year. Concentrations of heavy metal elements (Cd, Cu, Cr, Pb, Zn) in the collected material were detected by atomic absorption spectrometry. The AAS data were evaluated via pollution scales, and specimens were analysed using RAPD and AFLP to detect the probable pollution effects and changes on DNA molecules. Polymorphism was calculated in relation to the appearance of new bands and disappearance of normal bands considering the band patterns of the control samples. RAPD and AFLP polymorphism rates obtained from wet and dry periods have shown significant differences.