Verçenik Dağı (Rize, Türkiye)'nın kuzey ve güney göllerinin zooplankton faunası açısından karşılaştırılması
Comparison of north and south lakes of Vercenik Mountain (Rize, Turkey) in terms of zooplankton fauna
- Tez No: 300835
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Rize - Verçenik Dağı Kapılı Göller mevkiinde bulunan, kuzey ve güney konumlu, yükseklikleri 2900 ile 3055 m arasında değişen 8 adet alpin göl seçilmiş ve Ağustos 2010 ile Temmuz 2011 tarihlerinde de iki arazi çalışması yapılmıştır. Bu göllerin su kalite parametreleri ölçülmüş, zooplankton faunası tespit edilmiş ve elde edilen sonuçlar, göllerin güney-kuzey konumu yönünden karşılaştırılmıştır. Göllerin bazılarının doğal olarak balıksızken, bazılarının antropojenik olarak balıklandırıldığı gözlemlenmiş ve buna bağlı olarak zooplankton faunasında değişiklikler tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, Rotifera'dan 17, Cladocera'dan 9, Copepoda'dan 3 olmak üzere toplam 29 tür tanımlanmıştır. Rotifera türlerinden 10 tanesinin Antarktik buzul göllerinde bulunan taksonlarla aynı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 8 alpine lakes with altitudes between 2900 a.s.l. and 3055 a.s.l., which are located near Rize-Verçenik Kapılı Göller area and divided into a northern and a southern group, were selected and studied in two separate field trips dated August 2010 and July 2011. The water quality parameters and zooplankton fauna of the lakes were recorded and the results were compared and analyzed according to north-south positioning. While some of the lakes are naturally fishless others contain fish due to anthropologic activity, which is observed to result in changes to zooplankton fauna. During the study a total of 29 species were identified belonging to Rotifera (17 species), Cladocera (9 species) and Copepoda (3 species). It was noted that 10 of the identified Rotifera species were reported at antarctic glacial lakes.