Grafen kuantum noktaları
Graphene quantum dots
- Tez No: 300836
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tezde, karbon ve allotropları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, grafenin en temel genel özellikleri ele alınmıştır. Grafende Dirac fermiyonlarının hapsedilmesi incelenmiş ve elektrostatik bir bariyer ile Dirac fermiyonlarını hapsetmenin Klein tünellemesi nedeniyle mümkün olmadığı görülmüştür. Dirac fermiyonlarını magnetik olarak hapsetme mekanizması ele alındığında, incelenen ilk örnekte magnetik bir bariyer kullanılmış ve ? enerji, l magnetik uzunluk ve 2d magnetik bariyerin genişliği olmak üzere, ?l>d/l koşulu altında, normal geliş açısında mükemmel geçiş gözlenmiştir ve bu mükemmel geçişin geliş açısının bazı değerleri için de gerçekleştiği görülmüştür. İkinci olarak dairesel simetrik magnetik kuantum noktası incelenmiştir. Grafendeki Corbino diskin magneto-iletimi ile ilgili problem için ise, sıfır katkılamanın olduğu durumda iletimin periyodik olarak salındığı, zayıf katkılamanın olduğu durumlarda ise sönümlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after a general introduction about carbon and its allotropes, the graphene?s basic general properties are considered. Confinement of Dirac fermions in graphene are investigated and it is seen that, because of the Klein tunneling, it is not possible to confine Dirac fermions in graphene. Firstly within the magnetic barrier, under the condition ?l>d/l , wherein ? and l are energy and magnetic confinement length, and 2d is the width of the magnetic barrier, it is seen that every incoming state with normal incidence is transmitted perfectly and this perfect transmission occurs also for some values of the incidence angle. The second example is circularly symmetric magnetic quantum dot. Magnetoconductance in graphene Corbino disc shows periodic oscillations in the undoped state while in the case of weak doped state, it shows damping.