Grafen şeritler
Graphene ribbon
  1. Tez No: 300838
  2. Yazar: FADİME IRMAK YEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Grafenin bal peteği yapısı altıgen şeklinde düzenlenen .karbon atomlarından yapılmıştır. Grafen nanoşeritler sonlu büyüklükteki grafenlerdir. Grafen, kesilim şekillerine göre zikzak grafen nano-şerit (ZGNŞ) ve koltuk grafen nano-şerit (KGNŞ) olarak adlandırılmaktadır. Grafende bant genişliği kontrol edilemediğinden grafen yarı iletken uygulamalar için uygun değildir. Grafenin tersine grafen şeritlerde sıfırdan farklı bant genişliğine sahip olabilir ve şeritlerin kalınlığına bağlı olarak bant genişliği kontrol edilebilir. Grafen nanoşeritler transistörlerin, sensörlerin ve nanoelektronik cihazların inşa edilmesinde kullanılırlar. Bu çalışmada, grafenin enerji bant yapısı ve örgü yapısı çalışılmıştır. Magnetik alan yokken grafen şeritler ve karbon nano tüplerin enerji bant yapısı analiz edilmiştir. Sonuç manyetik alanın etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphene is made out of hexagons of carbon atoms arranged on a honeycomb structure. Nanoribbons are the finite size graphanes. According to their cutting forms, graphene nanoribbons are called the zigzag and armchair nanoribbons. Graphene is not suitable for semiconductor applications because of its band width, which can not be controlled. However, unlike grapheme, graphene nanoribbons may have nonzero band gaps and having band gaps controlled depending on the thickness of the strips. Graphene nanoribbons are used for constructing transistors, sensors and nanoelectronic devices . In this thesis graphene, its lattice structure and graphene energy band structure are studied. Then carbon nanotubes and graphene nanoribbons and their energy band calculations have been analysed without inculiding the magnetic field. Finally effect of the magnetic field is investigated .