AGATA Ge dedektörleri için gama ışın, nötron simülasyonları ve iz sürme tekniği
Gamma-ray, neutron simulation for AGATA Ge detectors and the tracking technique
- Tez No: 300842
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ATAÇ NYBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, son yıllarda geliştirilmiş olan çok bölümlü AGATA dedektörleri ve gama ışını iz sürme tekniği incelenmiş ve bu teknikten yararlanılarak nükleer reaksiyonlar sonucu açığa çıkan nötronları, gama ışınlarından ayrıştıracak bir yöntem geliştirilmiştir. Nötronlar, diğer nükleer reaksiyon ürünlerinin aksine yüksüzdürler ve uzun yollar kat ederek gama ışın dedektörlerine ulaşabilirler. Gama ışın histogramlarına istenmeyen arka fon olarak katkı veren bu nötronların AGATA dedektörlerince belirlenebilmeleri, nükleer spektroskopi çalışmaları ve ilerde nötron zengini radyoaktif iyon demetleri ile yapılacak olan deneyler açısından önemlidir. Geliştirilen yöntemin kullanılmasıyla, gama ışın histogramlarındaki iyileşme, simulasyon ve deney sonuçları üzerinde gözlenmiştir. Buna göre, 1 MeV enerjili gama ışın pikinin arka fona oranının, yaklaşık 2 kat arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, yüksek enerjili gama ışınları (“E”_“?”“>10 MeV”) için çift oluşum iz sürme algoritmasının iyileştirilmesi sağlanarak, bu bölgedeki şiddeti zayıf Dev ve Cüce Dipol Rezonans kaynaklı tümseklerin belirginlikleri arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, newly developed AGATA segmented detectors and the gamma-ray tracking technique were investigated, a method for the discrimination of gamma-rays and neutrons which were emitted after nuclear reactions, was developed. The method is based on the gamma-ray tracking technique. In contrast with the light charged particles, neutrons can travel long distances and interact with the gamma-ray detectors giving rise to an unwanted background in the spectra. Neutron gamma-ray discrimination is important for nuclear spectroscopy, and it will be even more important in the future when experiments with neutron rich radioactive ion beams will be analysed. By using the developed method, improvements were observed both in the simulation and experimental results where the peak-to-background ratio was improved by a factor of about 2, for a gamma-ray energy of 1 MeV. Furthermore, the tracking tecnique for the gamma-rays which undergo pair production is improved for high energy gamma-rays (“E”_“?”“>10 MeV”) in order to enhance the low intensity gamma-ray bumps connected to the Giant and Pygmy Dipole Resonances.