Kuantum dolanıklık ve kuantum bilişim kuramındaki uygulamaları
Quantum entanglement and its applications in quantum information theory
- Tez No: 300841
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bileşik kuantum sistemlerin bütünlükçü bir özelliği olan dolanıklık altsistemler arasında yerel-olmayan korelasyonları betimler. Bu, kuantum bilişim kuramında enerji kadar gerçek yeni bir kaynak olarak kullanılır. Kuantum uz-aktarım, yoğun kodlama ve kuantum şifreleme gibi birçok kuantum süreçlerin başarılmasında kaçınılmazdır. Ama bu yeni kaynak karmaşık olup algılanması zordur.. Dolanıklık genellikle çevreye karşı kırılgan olmasına rağmen, zengin yapısını çözmek için kullanılan matematiksel araçlara karşı direnç gösterir. Bu tezde, dolanıklığın karakterizasyonu, damıtılması, yoğunlaştırılması ve nicelendirilmesini içeren temel görünüşleri incelenmektedir. Özel olarak, Bell eşitsizlikleri aracılığıyla dolanıklığın belirlenmesi ve algılanması tartışılmıştır. Dolanıklığın belirlenmesinde dolanıklık tanıklarının temel rolü de vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entanglement that is a holistic property of compound quantum systems manifests non-local correlations between subsystems. It is used as a new resource as real as energy in quantum information theory. It is inevitable in realizing many quantum processes, such as quantum teleportation, dense coding and quantum cryptography. However, it appears that this new resource is complex and difficult to detect. Although it is usually fragile to the environment, it is robust against conceptual and mathematical tools, the task of which is to decipher its rich structure. This thesis reviews basic aspects of entanglement including its characterization, distillation, concentration and quantification. In particular, specification and detection of entanglement via Bell inequalities are discussed. The basic role of entanglement witnesses in detection of entanglement is also emphasized.