Bulanık kalite fonksiyon yayılımı yaklaşımının iyileştirilmesi ve uygulamaları
Improvement of fuzzy quality function deployment approximation and its applications
  1. Tez No: 300847
  2. Yazar: MÜKERREM BAHAR BAŞKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUN ÖKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmeler kaliteyi artırma ve müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılama çalışmalarına odaklanmaktadır. Bu anlamda, müşteri ve işletme iletişimini sağlamada kalite araçlarının kullanımı önem kazanmaktadır. Bu araçlar içerisinde, karar almada etkili olanlardan biri Klasik Kalite Fonksiyon Yayılımı (Klasik KFY) dır. Klasik KFY ile yapılan çalışmalarda gerçeği yansıtan kararların alınması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, karar vericilerin KFY öznel değerlendirmelerindeki belirsizlikleri ele alan Bulanık KFY yaklaşımı geliştirilmiştir. Bulanık KFY çalışmalarında karar vericilerin algı uzayını etkileyen deneyim bilgisi ve kanaat boyutları yeterince irdelenmemektedir. Ayrıca, KFY ile ilgilenilen teknik karakteristiklerin yapısını anlatan gerçek bir sisteme dayalı bulguların etkisi göz ardı edilmektedir. Doktora tez çalışmasının temelini iki önemli husus oluşturmaktadır. Bunlardan birincisi, karar vericilerin deneyim bilgisi ve güven bileşenlerinden oluşan kanaat değerlendirmelerinin bulanık yaklaşımla incelenmesidir. İkinci husus ise, teknik karakteristikler (TKler) için oluşturulan gerçek bir sistemin yapısı ile uzman bulanık değerlendirmelerinin birlikte ele alınmasıdır. Geliştirilen Bulanık KFY yaklaşımı, bir Makine Sanayi A.Ş.'de tedarikçi seçim ve değerlendirme prosedürlerindeki belirsizliklerle ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization, organizations have focused on quality improvement and customer satisfaction. Therefore, the use of quality tools has been an important solution to have the best connection between customers and organizations. One of the most effective tools to make a right and reliable decision is Quality Function Deployment (QFD). The QFD approach has a subjective assessment procedure, which is influenced by differences of decision makers? perceptions. Thus, Fuzzy QFD has been developed to improve uncertainties embedded in decision makers? perceptions. However, Fuzzy QFD approach does not pay attention to knowledge and belief sub-spaces of decision makers? perception space. And also, the effect of a real system related to engineering characteristics (ECs) does not take into consideration in Classical and Fuzzy QFD studies. Two important subjects has been the points of interest in this Thesis. One of these subjects is about to investigate the influence of decision makers? knowledge and preference on their belief spaces throughout Fuzzy QFD assessments. Other is related to the impact of the integration of uncertainties based on decision makers? beliefs and the real system structure on Fuzzy QFD approach. Uncertainties of supplier selection and evaluation procedures in a Turkish Machinery Corporation has been investigated with Enhanced Fuzzy QFD approach.