Çok aşamalı imalat süreçleri için istatistiksel proses kontrolü modellemesi
Modeling statistical process control for multi-stage manufacturing processes
- Tez No: 300848
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER L. GEBİZLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada çok aşamalı imalat süreçleri incelenmiş ve istatistiksel proses kontrolü için modelleme yöntemleri araştırılmıştır. Bu tür süreçlerde var olan iki türlü bağımlılık yapısından bahsedilebilir: Aşamalar arasındaki bağımlılık ve bir aşamada ilgilenilen kalite karakteristikleri arasındaki bağımlılık. Aşamalar arasındaki bağımlılık yapısını incelemek için durum-uzay modelleri kullanılmış ve sistem durumunu tahmin etmek için Kalman filtresinden yararlanılmıştır. İlgilenilen kalite özellikleri arasındaki bağımlılık yapısını ortaya koymak için ise bu çalışmada kapula modellemesi önerilmiştir. Çalışmada ayrıca parametrik olmayan yöntemle en uygun Arşimedyan kapulasının seçilmesi ve Kalman filtresi uygulamalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis work is about the multi-stage manufacturing processes and their control by the statistical process control modeling. There are two kinds of dependence structure in a multi-stage manufacturing process: One is the dependence between the stages of the process and the other is the dependence between the concerned quality characteristics. The thesis employs state-space models to demonstrate the dependency structure between the process stages and uses the Kalman filter method to estimate the states of the processes. In this set-up, copula modeling is proposed to determine the dependence structure between the quality characteristics of interest. A nonparametric method is utilized for selecting the most appropriate copula in order to determine the dependence structure. Some applications of the developed model are performed and presented for exemplary purposes.