Çinko oksit modifiye karbon pasta enzim elektrotla glukoz tayini
Determination of glucose with carbon paste enzyme electrodes modified zinc oxide
- Tez No: 300862
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PEKYARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, glikozun tayini için çinko oksit nanopartikül ile modifiye edilmiş amperometrik enzim elektrotlar hazırlandı. Bu amaçla, glikoz oksidaz enzimi, karbon pasta matriks ortamına çapraz bağlanma yöntemi ile immobilize edildi. Glikoz tayini, enzimatik olarak oluşan hidrojen peroksitin Ag/AgCl'e karşı +0,4 V'da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Hazırlanan enzim elektrotların uygun elektrot bileşimi, optimum çalışma koşulları ve performans faktörleri ve gerçek numunelerde glikoz tayininde kullanılabilirliği araştırıldı. Çinko oksit modifiye glikoz enzim elektrodu için optimum enzim ve çinko oksit miktarı, tampon cinsi, derişimi ve pH'sı ve optimum çalışma sıcaklığı sırasıyla 10 U, 10 mg, fosfat tamponu, 0,1 M, pH 7,0 ve 250C olarak bulundu. Enzim elektrodun çalışma aralığı, 1,96×10-4 mM-14,49 mM arasında, gözlenebilme sınırı 1,96×10-4 mM, cevap süresi 20 s, raf ömrü 5 ay ve tekrar kullanılabilirlik ve tekrar üretilebilirlik çalışmalarında elde edilen kalibrasyon eğrilerinin bağıl standart sapmaları sırasıyla % 3,27 ve % 4,53 olarak belirlendi. Hazırlanan elektrodun cevabına biyolojik ortamlarda bulunan ve girişim yapabilecek türlerin etkisi incelendi. Serumda glikoz tayini hazırlanan çinko oksit nanopartikül modifiye karbon pasta enzim elektrotla yapıldı ve sonuçların spektroskopik yöntemle elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc oxide modified amperometric enzyme electrodes for determination of glucose were developed. For this purpose, glucose oxidase enzyme was immobilized to carbon paste matrix by cross linking. Glucose determination was performed due to the oxidation of enzymatically produced H2O2 at +0,4 V vs. Ag/AgCl constant potential. Optimum electrode composition, working parameters, performance factors and usibility for determination of real samples of proposed enzyme electrodes were investigated. For ZnO nanoparticle modified glucose enzyme electrode optimum enzyme and nanoparticle amounts, buffer type, concentration and pH and optimum working temperature were found as 10 U, 10 mg, phosphate buffer, 0.1 M, pH 7,0 and 250C respectively. The working range of electrode was 1,96×10-4 mM-14,49 mM, limit of detection was 1,96×10-4 mM, response time 20 s, storage stability was 5 months and relative standart deviation of calibration graphs of reusability and reproducibility % 3,27 and % 4,53 respectively. Influence of the interferences were investigated for developed electrode. Determination of glucose in serum samples was performed by using zinc oxide modified carbon paste electrodes and good correlation was obtained enzyme electrode results and those obtained by spectroscopic method.