Yeni benzimidazol Schiff bazlarının sentezi ve yapılarının incelenmesi
Synthesis and structure investigation of the new benzimidazole Schiff bases
  1. Tez No: 300881
  2. Yazar: GONCA GÖNÜLALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBLA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, 5-amino-6-nitro-2-metil-1H-benzimidazol bileşiğinin çeşitli sübstitüe benzaldehitlerle verdiği kondenzasyon reaksiyonları incelenmiş ve elde edilen yeni benzimidazol türevlerinin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Kondenzasyon reaksiyonlarında amin bileşiği olarak kullanılan 5-amino-6-nitro-2-metil-1H-benzimidazol, yeni bir benzimidazol türevidir. Bu bileşiğin sentezlenmesi için önce 1,2-diaminobenzen ve asetik asitin verdiği halka kapanması reaksiyonuyla 2-metil-1H-benzimidazol elde edilmiştir. Bu bileşiğin nitrolanmasıyla 5,6-dinitro-2-metil-1H-benzimidazol elde edilmiştir. Seçici indirgenmeyle, molekülün yapısında bulunan nitro gruplarından bir tanesi indirgenerek aminonitrobenzimidazol türevi sentezlenmiştir. Daha sonra bu bileşiğin 2-hidroksibenzaldehit, 4-hidroksibenzaldehit, 3-nitrobenzaldehit ve 4-nitrobenzaldehit gibi yapısında hidroksil ve nitro grupları bulunduran aromatik aldehitlerle verdiği kondenzasyon reaksiyonları incelenerek yeni benzimidazol Schiff Schiff bazları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the condensation reactions of 5-amino-6-nitro-2-methyl-1H-benzimidazole with substituted benzaldehyde were investigated and the chemical structures of the newly synthesized compounds were identified by spectroscopic methods. 5-Amino-6-nitro-2-methyl-1H-benzimidazole was used as starting material in the condensation reactions and obtained by the preferential reduction reaction of 5,6-dinitro-2-methyl-1H-benzimidazole.5,6-Dinitro-2-methyl-1H-benzimidazole was obtained by nitration of 2-methyl-1H-benzimidazole which is the product of the cyclisation reaction of 1,2-diaminobenzene and acetic acid. The preferential reduction of the dinitro derivative give aminonitrobenzimidazole compound. The condensation reactions of the amino nitrobenzimidazole were performed with the substituted aromatic aldehyde such as 2-hydroxybenzaldehyde, 4-hydroxybenzaldehit, 3-nitrobenzaldehyde and 4-nitro benzaldehyde.