?-dikarbonil bileşiklerinin mangan(III) asetat aracılığıyla doymamış alkollere radikalik katılma reaksiyonları
Oxidative addition of ß -dicarbonyl compounds mediated manganese (III) acetate with unsaturated alcohols
  1. Tez No: 300883
  2. Yazar: HAKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, ß-dikarbonil bileşikleri ile doymamış alkollerin mangan(III) asetat (MAH)'ın tek elektron transferi mekanizması üzerinden yürüyen serbest radikalik katılma-halkalaşma reaksiyonları incelendi.ß-dikarbonil bileşiği olarak, etil asetoasetat (1a), asetilaseton (1b), benzoilaseton (1c) kullanıldı. Doymamış substrat olarak kullanılan alkoller ise 2-metil-3-bütin-2-ol (2a), 2-metil-3-büten-2-ol (2b), 3-metil-2-büten-1-ol (2c), E-3-fenil-2-propen-1-ol (2d), E-4-fenil-3-büten-2-ol (2e), E-2,4-difenil-3-büten-2-ol (2f)'dür.ß-dikarbonil bileşiklerinin MAH aracılığında doymamış alkollere katılma reaksiyonları sonucunda dihidrofuran, dihidropiran, ikili katılma ürünü olan bifuran türevi bileşikler ile salisilat türevi bileşikler elde edildi. Deneyler azot atmosferinde 60-80 oC sıcaklıkta gerçekleştirildi. Elde edilen ürünler kolon ve preparatif ince tabaka kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Bileşiklerin yapıları; spektroskopik yöntemler (IR, NMR ve kütle spektrumu) ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the free radical cyclization reactions of ß-dicarbonyl compounds with unsaturated alcohols via manganese(III) acetate were investigated.Ethyl 3-oxobutanoate (1a), pentane-2,4-dione (1b), 1-phenylbutane-1,3-dione(1c) were used as active methylene compounds and their reactions were performed with following unsaturated alcohols, 2-methyl-3-butyn-2-ol (2a), 2-methyl-3-buten-2-ol (2b), 3-methyl-2-buten-1-ol (2c), E-3-phenyl-2-propen-1-ol (2d), E-4-phenyl-3-buten-2-ol (2e), E-2,4-diphenyl-3-buten-2-ol (2f).In the free radical cyclization of 1,3-dicarbonyls and unsaturated alcohols dihydrofurans, dihydropyrans, bifurans and salicylate derivatives were synthesized. The experiments were conducted under nitrogen atmosphere at 60?80 oC. Synthesized products were purified by column and preparative thin layer chromatography. The product structures were identified by spectroscopic methods.