Trifluor β-dikarbonil bileşiklerinin mangan (III) asetat aracılığıyla alkenlere radikalik katılma reaksiyonları
Oxidative addition of trifluoro β-dicarbonyl compounds mediated manganese (III) acetate to alkenes
- Tez No: 170298
- Danışmanlar: PROF.DR. TARIK PEKEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
ÖZET Doktora Tezi TRÎFLUOR P-DİKARBONİL BİLEŞİKLERİNİN MANGAN(III) ASETAT ARACILIĞIYLA ALKENLERE RADİKALİK KATILMA REAKSİYONLARI Mehmet YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. A. Tank PEKEL Bu çalışma, elektrokimyasal yöntemle sentezlenen mangan(ni) asetat (MAH) ile trifluormetil grubu içeren P-dikarbonil bileşiklerinde oluşturulan a-karbon radikalinin, konjuge alkenlere katılma reaksiyonlarmı içermektedir. Araştırmada P-dikarbonil bileşiği olarak; 4,4,4-trifluor-l-tiyen-2-ilbütan-l,3-dioıı (la), 4,4,4-trifluor-l-fenilbütan- 1,3-dion (lb), l>l,l-trifluorpentan-2,4-dion (lc), etil 4,4,4-trifluor-3-oksobütanoat (İd) ve 4,4,4-trifluor-l-(2-furil)bütan-l,3-dion (le), alken olarak da; fenile konjuge di (1,1- ve 1,2) ve tri-sübstitüe bileşikler kullanıldı. P-Dikarbonil bileşiklerinin (la, lb, lc ve le) MAH aracılığında konjuge alkenlere katılma reaksiyonları sonucunda 3-triBuorasetU-4,5-dihidrofuran türevleri elde edildi. Ancak, ld'nin nalkalaşma reaksiyonlarında 2-trifluoımetU-4,5-dihidrofurarılar ve kullanılan alkene bağlı olarak HOAc katılma ürünleri elde edildi, lc'nin katılma reaksiyonlarında dihidrofuranların yarımda 2(3H)-yiliden-l,l,l-trifluoraseton türevleri de izole edildi. Elde edilen ürünler kolon veya preparatif ince tabaka kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı. Bileşiklerin yapılan; spektroskopik yöntemler (K, 'H-NMR, I3C-NMR, I9F-NMR ve kütle spektrumu) ve element analizi ile aydınlatıldı. 2005, 258 sayfa ANAHTAR KELİMELER: mangan(III) asetat, trifluorometil-?-dikarbonil, konjuge alken, radikalik katılma, 2-trifluormetil-4,5-dihidrofuran, 3-trifluorasetil-4,5-dihidro foran, tetrahidrofuran, halkalaşma,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis OKTOATIVE ADDITION OF TRIFLUORO P-DICARBONYL COMPOUNDS MED1ATED MANGANESE(III) ACETATE TO ALKENES Mehmet YILMAZ Ankara University Graduate School of Natura! and Applied Sciences Department of Chemistry Supervison Prof. Dr. A. Tank PEKEL This study is aimed on the formation of C-C bonds by the reaction of a-carbon radicals with conjugated alkenes. a-Carboa radicals were produced by electrochemically generated manganese(III) acetate from 1,3-dicarbonyl compounds containing trifluoromethyl groups, those were 4,4,4-trifluoro-l-thien-2-ylbutane-l,3-dione (la), 4,4,4-trifluoro-l-phenyUbutan.e-13-dione (Ib), l,l,l-trifluoropentane-2,4-dione (le), ethyl 4,4,4~trifltıoro-3-oxobutanoate (id) and 4,4,4-trifluoro-l-(2-furyl)butane-l,3-dione (le). Phenyl conjugated di (1,1- and 1,2-) and tri substituted compounds were used as conjugated alkenes. 3-Trifluoroacetyl-4,5-dihydrofuran derivatives have been obtained by the MAH mediated addition of 1,3-dicarbonyl compounds ( la, l b, l c, id and le) to conjugated alkenes. Reactions of Ic was produced 2(3H)-ylidene-l,l,l-trifluoroacetone derivatives besides, 4,5-dihydrofurans. Synthesized products were purified by column ör preparative thin layer chromatography. Ali compounds were characterized by spectroscopic methods (ÎR, H- NMR, "C-NMR, 19F-NMR and mass) and elemental analysis. 2005,258 pages KEY WORDS: manganese(III) acetate, trifluoromethyl-?-dicarbonyl, conjugated alkenes, radical addition, 2-trifluoromethyl-4,5-dihydrofuran, 3-trifluoroacetyl-4,5- dihydrofuran, tetrahydrofuran, cyclization. ii ma,