İkinci dereceden bazı indirgeme dizileri
Some second order recurrence sequences
  1. Tez No: 300888
  2. Yazar: ELİF TAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, ikinci basamaktan (p,q)-genelleştirilmiş Fibonacci ve (p,q)-genel- leştirilmiş Lucas dizilerinin bazı alt dizileri için birinci basamaktan lineer olmayan indirgeme kuralları elde edilmiştir. Son olarak genelleştirilmiş Lucas dizisi {v_{k?}} için k' nın çift olması durumunda indirgeme bağıntısı elde edilmiştir.Üçüncü bölümde, (p,q)-genelleştirilmiş Lucas dizisi için bir polinom gösterimi verilmiştir.Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş Fibonacci dizisinin terimlerini içeren bazı bağıntılar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, first order nonlinear recurrence relations for certain subsequences of the second order (p,q)-generalized Fibonacci and Lucas sequences are obtained. Finally a recurrence relation for the generalized Lucas sequence {v_{k?}} is given for even k.In the third chapter, a polynomial representation is given for the (p,q)-generalized Lucas sequence.The second chapter, first order nonlinear recurrence relations for certain subsequences of the second order (p,q)-generalized Fibonacci and Lucas sequences are obtained.In the third chapter, a polynomial representation is given for the (p,q)-generalized Lucas sequence.The fourth chapter, some relations including the terms of generalized Fibonacci sequence are derived.