Uzay eğrilerinin şekilleri
Shapes of space curves
  1. Tez No: 300890
  2. Yazar: SABİHA DODURGALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, temel tanımlar ve gerekli önbilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde, Öklid uzayında eğrilerin eğilim çizgileri diğer adıyla helisler ele alınmıştır. Helislerin k? ve k? eğriliklerinin sabit oldukları tesbit edilen bir karakterizasyonu oluşturulmuştur. Daha sonra genel helis eğrisinin denkleminden bahsedilip, bu eğriler için ((k?)/(k?)) oranının sabit olduğu keşfedilmiştir.Dördüncü bölümde, teğetler göstergesine ait olan küresel eğrilerin tanımı ve özellikleri verilerek üzerindeki bir noktadaki Sabban çatısı incelenmiştir. Daha sonra bu çatı yardımı ile küresel eğrinin helis olma koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, some basic concepts and required informations are given.In the third chapter, aptitude lines of curves (helices) in the Euclidian space are discussed. The values of k? and k? curves of helices are constant and their characterization has been formulated. Then, it has been mentioned about general equation for helix curve and the new formulation that the ((k?)/(k?)) for these curves is constant has been made. At the fourth chapter, Sabban frame at any point on the curve has been analyzed by giving the definition of spherical curves belonging tangent indicatrix and their caharacteristics.Then, condition of curve for the spherical curve has been analyzed via this frame.