Genel sınır koşulları ile verilen fark denklemlerinin özdeğerleri
Eigenvalues of difference equations with general boundary conditions
- Tez No: 300894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAFER COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, spektral analizin ve lineer fark denklemlerinin bazı temel tanım ve teoremleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, genel sınır koşulları ile verilen ikinci mertebeden lineer fark denklemlerinin özdeğerlerinin varlığı gösterilip, bu özdeğerlerin sayısı hesaplanmıştır. Ayrıca başlangıç koşullarıyla verilen homogen olmayan denklemlerin çözümlerine ait bir gösterim elde edilmiştir.Dördüncü bölümde, bu sınır değer probleminin bazı başlangıç koşullarını sağlayan ? ve ? çözümleri yardımıyla, denklemin özdeğerlerine ilişkin özellikleri incelenerek, bu özdeğerler arasındaki sıralama bağıntısı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In Chapter two, some basic concepts of spectral analysis and linear difference equations have been recalled.In Chapter three, existence of eigenvalues of second order linear difference equations with general boundary value problems has been showed, numbers of the eigenvalues has been calculated. In addition, a representation of solutions of a nonhomogeneous linear equation having initial conditions has been obtained.In Chapter four, by means of solutions ? and ? satisfying some initial conditions, properties of eigenvalues of general boundary value problems of second-order difference equations have been studied and comparison between eigenvalues has been showed.