Sıcaklık ve konak tipinin entomopatojenik nematod Heterorhabditis bacteriophora (Poinar, 1975) (Nematoda: Heterorhabditidae)'nın gelişimine etkisi
The effect of temperature and host type on development of entomopathogenic nematode Heterorhabditis bacteriophora (Poinar, 1975) (Nematoda: Heterorhabditidae)
  1. Tez No: 300940
  2. Yazar: NURAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. EYLEM AKMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Zooloji, Biology, Physiology, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Denemeler 15, 24 ve 30 ºC'de yapılmıştır. Konak olarak Galleria mellonella (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Pyralidae), Achoria grisella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Pyralidae) ve Ephestia kuehniella (Zeller, 1879) (Lepidoptera: Pyralidae)'nın geç evre larvaları kullanılmıştır. Her konak larvası 50 Heterorhabditis bacteriophora infektif jüveniline maruz bırakılmıştır.Sonuçlar üç sıcaklıkta da H. bacteriophora'nın bütün konak larvaları öldürdüğünü göstermiştir. Her üç konak türünün de 15 ºC' de, 24 ve 30 ºC' dekine göre daha geç öldüğü görülmüştür. Konak ölüm süreleri arasında 24 ve 30 ºC'de önemli bir farklılık görülmemiştir. Konak türünün ise konak ölüm süresi üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.Heterorhabditis bacteriophora' nın konak içerisine giriş gücü sıcaklık ve konak tiplerinden etkilenmiştir. Denenen tüm konak türlerinde konak içerisine giren H. bacteriophora sayısı 24 ve 30 ºC'de, 15 ºC'dekine göre daha fazla olmuştur. Denenen tüm sıcaklık derecelerinde G. mellonella konağına giren H. bacteriophora sayısı A. grisella ve E. kuehniella'ya giren nematod sayısından önemli derecede fazla bulunmuştur.Sıcaklık infektif jüvenillerinin konak kadavrasından çıkış sürelerini önemli derecede etkilemiş, ancak konak türlerinin bu süre üzerine önemli bir etkisi olmamıştır. Denenen tüm konak türlerinde infektif jüveniller en geç 15 ºC'de çıkış yapmışlardır.Üretilen infektif jüvenillerin sayısını sıcaklık ve konak türü önemli derecede etkilemiştir. En yüksek infektif jüvenil üretimi 30 ºC'de G. mellonella larvalarında, en düşük üretim 15 ºC'de E. kuehniella larvalarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
Experiments were conducted at 15, 24 and 30 °C. Late instar larvae of Galleria mellonella (Linnaeus, 1758) (Lepidoptera: Pyralidae), Achoria grisella (Fabricius, 1794) (Lepidoptera: Pyralidae) and Ephestia kuehniella (Zeller, 1879) (Lepidoptera: Pyralidae) were used as host. Every host exposed to 50 infective juveniles of H. bacteriophora.Results indicate that H. bacteriophora killed all host larvae at these three temperatures. For all host species, host death time was longer at 15 °C than at 24 and 30 °C, whereas there was no significant difference among host death times at 24 and 30 °C. Host species did not change the host death times.Penetration efficiancy of H. bacteriophora was affected by temperature and host types. At 24 and 30 °C and for all tested host, the number of H. bacteriophora penetrated to host larvae was significantly greater than at 15 °C. For all tested temperatures, significantly greater numbers of H. bacteriophora penetrated to the G. mellonella than had A. grisella and E. kuehniella.Temperature significantly affected the time of the emergence of infective juveniles from the host cadaver, but not host types. For all tested host species the latest emergence was datermined at 15 °C.Infective juvenile production was significantly affected by temperature and host species. The highest juvenile production was observed at 30 °C in G. mellonella whereas E. kuehniella had the lowest one at 15 °C.