Organik tütün (Nicotiana tabacum L.) üretiminde farklı gübre kaynakları ve dozlarının verim ve kaliteye etkisi
Effect of the different fertilizer sources and doses on yield and quality in organic tobacco production
  1. Tez No: 300945
  2. Yazar: DURSUN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, farklı organik gübre kaynakları ve dozlarının Xanthi-2A tütün çeşidinde verim, kalite ve bazı kimyasal özelliklere etkisini belirlemek için Samsun-Bafra şartlarında yürütülmüştür. 2010 yılında çiftçi arazisinde yapılan çalışma, 3 farklı organik gübre (OMÜ Ziraat Fakültesi Kompostu, Yeşil Küre Tavuk Gübresi ve Biofarm), 4 dozda (0-500-1000-1500 kg/da), tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak tertiplenmiştir. Bitki boyu, yaprak sayısı, yaprak eni ve boyu gibi özelliklerin yanı sıra verim, kimyasal ve organoleptik özellikler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted out to determine the effects of different organic fertilizer sources and their doses on yield, quality and some chemical characters in Xanthi-2A tobacco cultivar under Samsun-Bafra ecological conditions. The study was designated as randomized block with three replications by using three organic fertilizers (OMU Agricultural Faculty compost, Yesil Kure chicken manure and Biofarm) at four doses (0-500-1000-1500 kg/da) in farm conditions of 2010. Yield, chemical and organoleptic characters as well as plant height, leaf number per plant, leaf width and leaf length were evaluated from the experimental observations.