Kapalı bölgede duvar hareketli akış ve doğal taşınımlı ısı geçişinin sayısal çözümü
Numerical solution of cavity driven flow and natural convection heat transfer problem in a 2d cavity
- Tez No: 300949
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 2 boyutlu geometride kapalı çukur bölge üzerinde duvar hareketli veya sıcaklık değişimi ile oluşan akışkan hareketinde akış özelliklerini incelemektir. Kayma hızı parametresi sabit ve değişken olarak alınarak hem Newtonyen hem de Newtonyen olmayan akışkanlar için sonuçlar alınmıştır. Kısmi diferansiyel akış denklemlerinin davranışını belirlemede hibrit metodu kullanılmıştır. Hibrit metodu diferansiyel dönüşüm metodu ve sonlu fark metodunun farklı ağ aralıklarında uygulanmasıyla elde edilen nümerik bir metotdur. Denklemlerde konum değişkenlerine sonlu fark, zaman değişkenine diferansiyel dönüşüm metodu uygulanarak kullanılan hibrit metodu detaylı bir şekilde açıklanmıştır.İlk olarak hareketli duvarlı çukur bölgede Newtonyen ve Newtonyen olmayan akışkanlar için hibrit metodu kullanılmıştır. Re
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is a numerical study of the flow properties of fluid motion. We consider a fluid which is bounded by 2D flow geometry which is an enclosed cavity where the flow is generated by either wall motion or thermal gradients. Results were obtained for both Newtonian and Non-Newtonian fluids with constant and variable shear rate parameters. Then a hybrid method was introduced to predict the behavior of a coupled nonlinear partial differential flow equation. The method is hybrid in the sense that different numerical method, differential transform and finite differences are used in different subdomains. The hybrid method, which was used in equations by applying finite difference on the fix grid size and differential transformation method on the time variable, was explained in detail.Firstly, the hybrid method was used for solving the flow equations of Newtonian and Non-Newtonian fluids in a cavity with moving walls. Flow properties of fluid motion were investigated for Re