Parazitoit bracon hebetor say (Hymenoptera: Braconidae)'un konak Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larvalarının hemolenfindeki amino asitler üzerine etkisi
Effect of parasitoid bracon hebetor say (Hymenoptera: Braconidae) on amino acids in hemolymph of host Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvae
  1. Tez No: 300955
  2. Yazar: ÖZGÜR VARER IŞITAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜLEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Parazitoit Bracon hebetor tarafından paralize edilen ve/veya parazitlenen konak Galleria mellonella larvalarının hemolenfindeki serbest amino asitlerin miktarlarındaki ve toplam protein miktarındaki değişimler incelendi. Parazitoit ve konak kültürleri laboratuvarda 26±2?C'de, %65±5 bağıl nem ve 16:8 (A:K) fotoperyot şartlarında kuruldu ve devam ettirildi. Amino asit analizlerinde kullanılan konak hemolenf örnekleri iki grup larvadan alındı. Birinci grup sadece dişi parazitoitler tarafından paralize edilen fakat üzerlerine yumurta bırakılmayan konak larvalarından (P1), ikinci grup paralize edilen ve üzerlerinde parazitoit larvaları gelişmeye başlayan konak larvalarından (P2) oluşturuldu. P1 grubundan paralize olmalarından sonra altışar saat ara ile 72. saate kadar hemolenf örnekleri alındı. P2 grubundan parazitoit larval hayatının başlamasından itibaren 24 saat aralıklarla 72. saate kadar hemolenf örnekleri alındı. Kontrol grubunu paralize olmamış konak larvaları oluşturdu. Hemolenfdeki amino asit analizleri HPLC ile, toplam protein analizi Lowry metoduna göre yapıldı.İncelenen tüm hemolenf örneklerinde 17 serbest amino asit tespit edildi. Bunlardan konsantrasyonu en fazla olan amino asit prolindi. Paralize olan larvaların (P1) hemolenfindeki prolin, fenilalanin ve theronin miktarının arttığı, serin, alanin ve asparajin miktarının belirgin bir şekilde azaldığı, valin, lösin, izolösin, histidin, triptofan, lizin, tirozin, metiyonin, arjinin ve glisin+glutamin miktarlarının önemli derecede değişmediği belirlendi. Paralize olduktan sonra üzerinde parazitoit larvaları gelişmeye başlayan konak larvalarında (P2), prolin, fenilalanin ve tirozin miktarlarının arttığı, glisin+glutamin, arjinin, asparajin ve lizin miktarının azaldığı, valin, histidin, lösin, izolösin, triptofan, metiyonin, alanin, serin ve treonin miktarlarında önemli bir değişim olmadığı tespit edildi. Kontrol grubu larvaların hemolenfinde ve incelenen diğer hemolenf örneklerinde aspartat ve glutamat tespit edilemedi. Hemolenfdeki toplam protein miktarının paralizasyondan ve parazitlenmeden önemli derecede etkilenmediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Changes in free amino acids and total protein amounts in hemolymph of Galleria mellonella larvae paralyzed and/or parasitized by parasitoid Bracon hebetor were investigated. The succesive stock cultures of parasitoid and host were carried on laboratory at 26±2oC, 60±5% RH and 16:8 (L:D) photoperiod conditions. Host hemolymph samples used in amino acid analysis were collected from two groups of larva. In the first group, host larvae were only paralyzed by female parasitoids without laying eggs on their body (P1). In the second group, host larvae not only paralyzed by female parasitoids but also eggs were laid on their body (P2). Hemolymph samples from P1 group were collected at six hours intervals, of P2 group from the begining of larval period at 24 hours intervals, up to 72 hours. Hemolymph samples obtained from unparalyzed host larvae were used as control group. Amino asit analysis were carried out with HPLC and total protein analysis were done according to the method of Lowry.In all analysied hemolymph samples 17 free amino acids were determined. Among the 17 amino acids, proline has the highest concentration in all samples. In paralyzed (P1) larvae, it has been determined that percentages of proline, phenylalanine and threonine were increased whereas serine, alanine and asparagine were obviously decreased but valine, leucine, isoleucine, histidine, tryptophan, lysine, thyrosine, methionine, arginine ve glycine+glutamine percentages were not changed significantly. In parasitized (P2) hosts, it has been confirm that percentage of proline, phenylalanine, thyrosine were increased whereas glycine+glutamine, arginine, asparagine, lysine were decreased but there was no change in percentages of valine, histidine, leucine, isoleucine, tryptophan, methionine, alanine, serine and threonine. Aspatate and glutamate was not detected in hemolymph of the control group of larvae and examined other hemolymph samples. Total protein amounts in hemolymph were effected with neither paralyzation nor parasitization.