Parazitoit Bracon hebetor (SAY) (Hymenoptera:Braconidae)'un bazı biyolojik özelliklerine indol-3-asetik asitin etkileri
Effects of indole-3-acetic acid on some biological charateristics of parasitoid Bracon hebetor (SAY) (Hymenoptera:Braconidae)
  1. Tez No: 494857
  2. Yazar: DUYGU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRAN EYLEM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Parazitoit Bracon hebetor Say (Hymenoptera: Braconidae)'un bazı biyolojik özellikleri üzerine bitki büyüme düzenleyicisi indol-3-asetik asit (IAA)'in etkileri incelendi. Konak larva sentetik besinine farklı konsantrasyonlarda (5, 50, 100, 500 ve 1000 mg / L) IAA eklenmiştir. Bu konaklarda yetiştirilen parazitoitlerin gelişim süresi, ergin ömür uzunluğu, verim ve eşey oranları IAA konsantrasyonlarına göre değerlendirildi. IAA uygulaması, 50 mg/L dışındaki tüm konsantrasyonlarda dişi parazitoitin gelişim süresini kısalttı. Erkekler için gelişim süresi, IAA uygulanan gruplar arasında kontrol grubuna göre 5 ve 500 mg/L'de önemli bir azalma ve 50 mg/L'de dikkate değer bir artış ile dalgalanma göstermiştir. IAA, bu parazitoit türünün veriminde önemli derecede olumsuz etki gösterdi. Bununla birlikte, parazitoitin eşey oranı, IAA uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında farklılık göstermemiştir. IAA uygulanan konaklarda yetiştirilen B. hebetor dişileri 50, 100, 500 ve 1000 mg/L IAA konsantrasyonlarında IAA uygulanmayan konaklar üzerinde yetiştirilen dişilerden daha düşük ömür uzunluğuna sahip oldu. Erkekler için tüm konsantrasyonlarda kontrol grubuna göre ömür uzunluğunda önemli bir azalma kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The effects of plant growth regulator, indole-3-acetic acid (IAA) on some biological parameters of parasitoid Bracon hebetor Say (Hymenoptera: Braconidae) were examined. Different concentrations (5, 50, 100, 500 and 1000 mg/L) of IAA were added to the synthetic diet of host larvae. Development period, adult longevity, fecundity and sex ratios of parasitoid reared on these hosts were evaluated with respect to IAA concentrations. Treatment with IAA shortened the development period of female wasps at almost all doses except 50 mg/L. For males, development period showed fluctuations among IAA-treated groups with a significant decline at 5 and 500 mg/L and a considerable increase at 50 mg/L with respect to the control group. IAA showed a significant adverse influence on the fecundity of this parasitoid species. However, sex ratio of the parasitoid did not differ among IAA- treated and untreated groups. B. hebetor females reared on IAA-treated hosts had lower longevity at 50, 100, 500 and 1000 mg/L than the females reared on untreated hosts. For males a significant decline in longevity was also recorded at all concentrations with respect to controls.