Ağır metallerin parazitoit bracon hebetor say, 1836 (Hymenoptera: braconidae)'un bazı biyolojik özellikleri ile lipit, karbohidrat ve protein miktarlarına etkileri
Effects of heavy metals on some biological characteristics and lipid, carbohydrate and protein amounts of parasitoid bracon hebetor say, 1836 (Hymenoptera: braconidae)
- Tez No: 687900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRAN EYLEM GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kadmiyum (Cd), kurşun (Pb) ve bakırın (Cu) parazitoit Bracon hebetor (Hymenoptera: Braconidae)'un bazı biyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkileri araştırıldı. Konak olarak Achroia grisella'nın (Lepidoptera: Pyralidae) geç evre larvaları kullanıldı. Konak besinine üç farklı konsantrasyonda (50, 100 ve 200 mg/kg) ağır metal ilave edildi ve denemeler için bu konaklarda yetiştirilen parazitoitler kullanıldı. Böceklerin tamamı 25±2°C, % 60±5 bağıl nem ve 16A:8K fotoperiyota sahip laboratuvar şartlarında muhafaza edildi. Çalışmanın sonucunda, kurşun ve bakırın yüksek konsantrasyonlarında (200 mg/kg) dişi parazitoitlerin gelişim süresinin uzadığı, kadmiyum uygulamasının ise dişilerin gelişim süresi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı tespit edildi. Ağır metal uygulanan erkek parazitoitlerin gelişim sürelerinde ise önemli bir değişiklik görülmedi. Kadmiyum ve kurşun uygulaması toplam verim ve eşey oranını önemli ölçüde değiştirirken, bakır uygulamasının değiştirmediği tespit edildi. Dişi parazitoitlerin ömür uzunluğu ağır metal uygulamasından önemli ölçüde etkilenmezken, erkek parazitoitlerin ömür uzunluğunun 100 mg/kg kurşun konsantrasyonunda arttığı belirlendi. Biyokimyasal analizler için yeni ergin olan, beslenmemiş dişi ve erkek parazitoitlerdeki protein, lipit ve karbohidrat miktarları belirlendi. Dişi parazitoitlerde 50 mg/kg bakır konsantrasyonu dışındaki tüm gruplarda ağır metal kontaminasyonunun protein miktarını artırdığı görüldü. 50 ve 100 mg/kg kadmiyum ile 50 mg/kg bakır konsantrasyonları dışındaki tüm deneme gruplarında erkeklerin ortalama protein miktarlarının önemli ölçüde arttığı belirlendi. Parazitoitlerdeki lipit miktarının 200 mg/kg kadmiyum konsantrasyonu dışındaki tüm gruplarda ağır metal kontaminasyonu nedeniyle değişmediği ya da azaldığı tespit edildi. Elde edilen veriler ayrıca ağır metal uygulamasının 100 mg/kg kadmiyum konsantrasyonunda yetiştirilenler dışındaki tüm parazitoitlerde toplam karbohidrat miktarını azalttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of heavy metals, cadmium (Cd), lead (Pb) and copper (Cu) on some biological and biochemical characteristics of larval ectoparasitoid Bracon hebetor (Hymenoptera: Braconidae) were investigated. Late instar larvae of Achroia grisella (Lepidoptera: Pyralidae) were used as host species. Three different concentrations (50, 100 and 200 mg/kg) of heavy metal were added to the synthetic diet of host, and parasitoids reared on these hosts were used for the experiments. All of the insects were kept at 25±2°C temperature, 60±5% relative humidity and 16L:8D photoperiod conditions. Results showed that development of female parasitoids took longer time in the presence of high concentration (200 mg/kg) of lead and copper, whereas cadmium exposure had no influence on the development time of females. However, development period of males did not show any noteworthy change with heavy metal treatment. Fecundity and sex ratio were changed considerably after cadmium and lead exposure, while they were not apparently altered after copper exposure. Although longevity of female parasitoids were not significantly influenced by metal contamination, it was prolonged at the 100 mg/kg lead concentration in males. We quantified the protein, lipid and carbohydrate levels in newly emerged unfed female and male parasitoids for biochemical analysis. Protein level of females increased due to heavy metal contamination except for 50 mg/kg copper concentration. Except for 50 and 100 mg/kg cadmium and 50 mg/kg copper concentrations, the mean protein level of males were also considebly increased at all tested groups. Lipid concentrations in the parasitoids were either reduced or unchanged due to heavy metal contamination except for 200 mg/kg cadmium concentration. Obtained data also showed that heavy metal treatment reduced the carbohydrate levels of parasitoids, except for those reared at 100 mg/kg cadmium concentration.