Akışkan yatakta kömür kurutulmasının deneysel analizi
Experimental analysis of coal drying in fluidized bed
- Tez No: 300968
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kurutma işlemi, ana yakıt olarak kömür kullanan termik santraller için büyük önem arz etmektedir. Özellikle gaz kanallarında kömür neminin yeterince alınamadığı termik santrallerde ön kurutma sisteminin kurulumu zorunluluk haline gelmiştir. İşletmeler, ön kurutma tesisinin kurulumu ve kömürün nem değerinin aşağı çekilmesi amacıyla birçok ARGE çalışması yapmaktadır. Bu çalışmalarda ön kurutmada kullanılacak yöntemlerden biri olarak akışkan yatakta kurutma ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, küçük ölçekli akışkan yataklı bir kurutucu deney seti kurulmuştur. Çatalağzı Termik Santralın' da kullanılan kömüre ait numuneler alınarak, elek analizi yapılmış ve dizayn değerlerine uygun 0-10 mm arası boyutlara sahip kömür elde edilmiştir. Elek analizinden geçmiş kömür, kurutma işlemine tabi tutulmuş ve kuruma karakteristikleri incelenmiştir.Akışkan yatakta kurutma işlemine geçmeden önce, kömür için minimum akışkanlaşma hızı tespit edilmiştir. Deneyler, ortam sıcaklığında akışkan yatak havasını ısıtmadan ve ısıtıcı kullanmak suretiyle akışkan yatak havasının sıcaklığını artırarak yapılmıştır. Deneyler neticesinde; akışkan yatağa giren kurutma havasındaki sıcaklık artışının, kuruma hızını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The drying process has a great importance for thermal power plants using coal as main fuel. Installation of the pre-drying system has become compulsory for thermal power plants that moisture contents of the coal can not been taken especially inside the gas channels. Companies are making many R&D studies about the installation process of pre-drying facilities and decreasing the moisture ratio of the coal. In these studies, one of the drying methods-fluidized bed dryer becomes prominent.In this study, a small scale fluidized bed drying set is installed. Sieve analysis was carried out with samples that taken from the coal used in Çatalağzı Thermal Power Plant and coal with an appropriate size of 0-10 mm as the design value is acquired. Sieve analyzed coal have been subjected to drying process and drying characteristics of the coal were investigated.Before going into the fluidized bed drying process, the minimum fluidization velocity of the coal was determined. Experiments are both made in ambient temperature by using a heater. As a result of experiments, increase of the fluidized bed dryer air temperature?s effect on the increase of the drying speed is observed