Polistiren-g-soya polimerlerden gözenekli polistiren mikrokürelerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of porous polystyrene microspheres from polystyrene-g-soya polymer
- Tez No: 300969
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada,soya yağı oda sıcaklığında güneş ışığı altında havaya maruz bırakılarak polimerik soya yağı peroksidi (PSy-peroksit) elde edilmiştir. Makrobaşlatıcı olarak PSy-peroksitin kullanılmasıyla gerçekleştirilen stirenin serbest radikal polimerizasyonu vasıtasıyla yeni kısmen biyobozunur olan PSy-g-PS graft kopolimerleri elde edilmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında, çözücü buharlaştırma tekniği ile graft kopolimerlerin mikroküreleri (yaklaşık ? = 50 ?m) hazırlanmıştır. Sonra, gözenekli polistiren elde etmek için, graft kopolimer mikrokürelerindeki soya blokları bazik etanol çözeltisi varlığında degrede edilmiştir. Elde edilen mikroküreler biyomedikal uygulamalar için önemli olabilir.Son olarak bu çalışmada elde edilmiş polmer ürünleri GPC, NMR, FTIR, SEM, DSC ve TGA teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, soya oil was exposed to air under daylight at room temperature in order to obtain polymeric soya oil peroxide (PSy-peroxide). PSy-g-PS graft copolymers which is a new partially biodegradable material were obtained by free radical polymerization of styrene using PSy-peroxide as macroinitiator.In the second step of the work, microspheres of the graft copolymers (? = 50 ?m average) were prepared by the solvent evaporation method. Then, the soya polymer bloks of the graft copolymer microspheres was degraded to obtain porous polystyrene in the presence of the basic ethanol solution. The obtained microspheres can be important for medical applications.Finally, the obtained polymer products in this study were characterized by using GPC, NMR, FTIR, SEM, DSC ve TGA techniques.