Vitreoscilla hemoglobin geni taşıyan stres altındaki rekombinant Pseudomonas aeruginosa'da piyosiyanin üretimi
Piyocyanin production under stress in recombinant Pseudomonas aeruginosa carrying Vitreoscilla hemoglobin gene
  1. Tez No: 300986
  2. Yazar: DUYGU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, Pseudomonas aeruginosa ve onun Vitreoscilla hemoglobin (VHb) geni (vgb) klonlanmış rekombinant suşu kullanılmıştır. P. aeruginosa; bakteriler arasında bilinen en etkin pigment üreten bakteridir (özellikle piyosiyanin gibi). Rekombinant suş, vgb'yi tek kopya halinde (homolog rekombinasyon ile) taşımaktadır. Bu bakterilerin virülens faktör olan piyosiyanin üretimi; çeşitli karbon kaynakları, farklı çalkalama koşulları ve ağır metal varlığında araştırılmıştır. Ortam koşulları ve sıcaklık her iki bakterinin ürettiği piyosiyanin miktarını etkilemektedir. Ayrıca bu suşların; yüzme, titreme ve kayma hareketleri gibi çevreyi algılama sistemi tarafından gerçekleştirilen özellikleri de analiz edilmiştir. En aktif hareketin kayma hareketi olduğu ve VHb/vgb sisteminin flagella ile yapılan bütün bu hareketleri arttırdığı görülmektedir. Stres koşullarında önemli bir sekonder metabolit olan piyosiyanin üretiminde, özellikle bakterilerde VHb/vgb sisteminin solunumu ve büyümeyi de arttırmasından dolayı, çeşitli stres koşullarında bakteri için bir avantaj sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we used P. aeruginosa and its recombinant strain which Vitreoscilla hemoglobin (VHb) gene (vgb) was cloned. P. aeruginosa is known to be the most efficient pigment-producing bacteria (especially pigments like pyocyanin). The recombinant strain carries a single copy of vgb. Production of virulence factor pyocyanin in these bacteria was investigated under different conditions including various carbon sources, different agitation conditions and the presence of heavy metals. Temperature and the other conditions effect the amount of pyocyanin production in both bacteria. In addition, characteristics of these strains such as swimming, tremor and slip movements performed by the sensory systems were analyzed. We saw that the most active movement was sliding and VHb/vgb system increases all those movements performed by flagella. Pyocyanin is an important secondary metabolite especially bacteria under stress conditions. VHb/vgb system which increases the respiration and growth was found to provide an advantage to the bacteria for pyocyanin production.