Fırçasız doğru akım motor (BLDC) hız kontrolü
Brushless direct current motor (BLDC) speed control
  1. Tez No: 300990
  2. Yazar: BURCU ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fırçasız DC Motorlar yüksek verim, yüksek moment, sessiz çalışma ve kolay kontrol edilebilir olmalarından dolayı günümüzde çok önemli hale gelmiştir. Fırçasız DC motorunun elektromanyetik yapısı senkron makinelere benzer olmasına karşılık, trapezoidal endüklenen gerilim dalga şekillerine sahiptir. Fırçasız DC motorunun yapısından kaynaklanan avantajları; sabit mıknatıslardan dolayı verimin yüksek olması, hacim ve ağırlıktan kaynaklanan sağlam yapı, düşük gürültü, fırçaların bulunmaması, az bakım gereksinimi ve kolay kontrol edilebilir olmaları şeklinde sıralanabilir. Sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorları yukarıda belirtildiği gibi yüksek güç yoğunlukları ve kolay kontrol edilebilmeleri nedeniyle geniş bir uygulama alanına sahiptir.Bu çalışmada fırçasız DC motorlarla ilgili temel kavramlar incelenmiş, motorun yapısı, sensör çeşitleri ve çalışma prensibi hakkında bilgiler verilmiş, motor hız kontrolü için kullanılan dsPIC30f modülü incelenmiş, PI ve PID kontrol üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak motor hızı kalıcı durum hatasını sıfıra yaklaştırmak ve daha hızlı cevap süresi elde etmek için deneysel olarak elde edilen açık çevirim sonuçları yardımıyla PI ve PID kontrolör tasarımı gerçekleştirilmiş ve dsPIC30f modülü kullanılarak tasarlanan kontrolörler ile BLDC motorun gerçek zamanlı hız kontrolü yapılarak, elde edilen sonuçlar sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Fırçasız DC Motor (BLDC), dsPIC30f, PI ve PID kontrol
Özet (Çeviri)
Brushless DC Motors, today, have been very important because of high efficiency, high moment, silent operation and being easily controlled. Though electromagnetic structure of brushless motors are similar to synchronous machines, they have trapezoidal induced voltage wave forms. Advantages of brushless DC motor that result from its structure can be listed as: high efficiency because of permanent magnets, robust structure because of size and weight, low noise, no brushes, low maintenance and easy control. Brushless DC motors with permanent magnets have a wide application field because of their high power densities and being controlled easily as mentioned above.In this study, basic concepts of brushless motors are analyzed, information is given on structure of motor, sensor types and its operating principle, and dsPIC30f module used for motor speed control and PI and PID control are explained. Consequently, in order to bring steady-state motor speed error to zero and to get faster response time, PI and PID controller are designed with the help of experimental result of open loop response, and the real time speed control of BLDC motor with designed controllers is done by using dsPIC30f module. Experimental results are presented.KEYWORDS: Brushless DC Motor (BLDC), dsPIC30f, PI and PID control