Asenkron motorların sayısal işaret işlemci kullanarak hız kontorlü
Induction motor speed control with digital signal processor
  1. Tez No: 300991
  2. Yazar: OSMAN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜM ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖAsenkron motorlar basit ve dayanıklı bir yapıya sahiptirler ve kuşkusuz endüstriyel uygulamalarda kullanılan en yaygın elektrik motorlarıdır. Bu bakımdan asenkron motor kontrolü endüstriyel uygulamalarda çok önemlidir. Fakat asenkron motor karmaşık yapısı nedeniyle DC motor gibi kolay kontrol edilemez. Asenkron motor kontrolü, teknolojinin gelişmesi ve özelikle de güç elektroniği elemanlarında ki gelişmelerle DC motor kontrolüyle rekabet edecek seviyeye gelmiştir.Asenkron motor çeşitli yöntemlerle kontrol edilebilir. Bu yöntemlerinden biri olan vektör kontrol ile motorun akı ve moment bağıntıları arasındaki etkileşim ortadan kaldırılarak bu iki değişken DC motorlarda ki gibi birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilir. Böylece, motorun akı bileşeni sabit tutularak moment bileşeni ile motor momenti ve hızı denetlenebilir. Ancak vektör kontrol sistemleri yüksek hızlı ve doğruluklu işlem yapmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle sayısal işaret işlemciler (DSP's) asenkron motorlarının vektör kontrolünde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.Bu tez çalışmasında, öncelikle bu konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar araştırılmıştır. Daha sonra asenkron motorun temelleri genel olarak anlatılıp, skaler ve vektör kontrol teorisi verilmiştir. Asenkron motor kontrolüne uygun bir vektör kontrol yöntemi bulunması için incelenen kaynaklarda kullanılan vektör kontrol yöntemleri çeşitli simülasyon yazılımları üzerinde test edilmiştir. Simülasyon ortamında test edilen vektör kontrol yöntemlerini pratikte de uygulamak için Technosoft Motion firmasına ait TMS320F28335 işlemci tabanlı MCK28335 motor kontrol düzeneğinde kullanılmış ve deneysel sonuçlar kıyaslanarak optimum PI parametreleri bulunmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Vektör Kontrol, Technosoft Motion MCK 28335,MATLAB/Simulink, Asenkron motor kontrolü
Özet (Çeviri)
Induction motors have simple and robust structure, and undoubtedly they are the most common electric motors used in the industrial applications. In this regard, induction motor control is very important. However, due to complexity of induction motor, they cannot be easily control such as DC motor. The development of technology and particularly advances in power electronics equipment bring the control of Induction motor to the level to compete with the DC motor control.Induction motor can be controlled by various methods. By using the vector control technique, which is one of the induction motor control method, motor flux and torque can be independently controlled like DC motors by eliminating the relation between these two variables. Thus, the motor torque and speed can be controlled by using the torque component while keeping the flux component constant. However, vector control systems need to operate with high-speed and accuracy. Therefore, digital signal processors (DSP?s) have been used widely in vector control of induction motors.Firstly, in this thesis, previous studies have been investigated. Then, the foundations of the induction motor, scalar and vector control is given. To find out an appropriate vector control method of induction motor; vector control methods which used in the surveyed literature, has been tested on a variety of simulation software. The vector control method that was tested in simulation, was also tested in practice by using TMS320F28335 processor-based Technosoft Motion company?s MCK28335 motor control system, and the optimum parameters of PI has been established by comparing experimental results.KEYWORDS: Vector Control, Technosoft Motion MCK 28335,MATLAB/Simulink, Induction Motor Control