Paraquat maruziyetine bağlı oluşacak akciğer hasarında N-asetilsistein amid'in olası koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of potential protective effect of N-acetylcysteine amid againist lung injury upon paraquat exposure
  1. Tez No: 300989
  2. Yazar: NESRİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
N-Asetilsistein Amid (NACA), N-asetilsistein'in (NAC) karboksil grubu nötralize edilerek yeni sentezlenmiş güçlü antioksidan özellikleri öne çıkan bir moleküldür. Bu çalışmada paraquat (PQ) maruziyetine bağlı akciğerde oluşacak hasara karşı NACA'nın koruyucu etkilerinin biyokimyasal ve histolojik analizlerle karşılaştırılmalı araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 30 adet erkek erişkin Wistar cinsi sıçan 3 gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol(n:10), Grup 2: Paraquat (10 mg/kg) (n:10), Grup 3: Paraquat (10 mg/kg) + NACA (100 mg/kg/gün) (n:10), gruplara NACA uygulaması intraperitonal olarak Paraquat uygulamasından 30 dakika önce gerçekleştirildi. Paraquat uygulaması haftada iki kez olmak üzere subkutan olarak uygulandı. Uygulama suresi 28 gün olarak gerçekleştirildi. Bu sürenin sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek akciğer dokuları alındı. Dokularda birincil antioksidan enzimlere, malondialdehit (MDA), toplam glutatyon (tGSH) ve nitrik oksit (tNO) düzeylerine bakıldı. Ayrıca dokular histolojik olarak da incelendi.
Özet (Çeviri)
N-acetylcysteine amide (NACA) is a new molecule with powerful antioxidant properties, synthesized after neutralizing the carboxyl group of N-acetylcysteine (NAC). The aim of this study was to investigate protective effects of NACA against lung injury upon PQ exposure with biochemical and histological analysis.In the study, thirty Adult Wistar Albino rats were divided three groups as group 1: control (n=10), group 2: Paraquat (10 mg/kg) (n=10) and group 3: Paraquat (10 mg/kg) + NACA (100 mg/kg) (n=10). NACA was administrated by intraperitoneal 30 min before paraquat injection. Paraquat administration was carried out by subcutaneous injection twice a week. Performance was planned for a period of twenty eight days. At the end of this period, rats were sacrificed and lung tissues were taken. In the tissues, primary antioxidant enzymes, malondialdehyde (MDA), total glutathione (tGSH) and nitric oxide (tNO) levels were measured. In addition, the tissues were examined histologically. The obtained data were evaluated statistically by One Way ANOVA test.