Yıldırım enerjisinin benzetim programı yardımıyla incelenmesi ve dikey bir iletkene yıldırım düşmesi durumunda alan dağılımlarının s-domeninde tahmini
Analysis of lightning energy by simulation program and s-domain estimates of field distributions in case if lightning strikes a vertical conductor
  1. Tez No: 301012
  2. Yazar: BİLAL TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yüzyıllardır hakkında çok farklı araştırmalar yapılan ve tabiatta var olan düzenin bir parçası olan yıldırım enerjisinden faydalanmak için farklı metotlar geliştirilmiştir. Çok kuvvetli bir akım olan yıldırımı direk olarak depolayıp kullanmak şimdiye kadar mümkün olmamıştır. Fakat yıldırım akımını dolaylı yollarla kullanmak için farklı fikirler yürütülmüştür. Yıldırım akımıyla açığa çıkan enerji değerini hesaplamak için de birçok farklı deneyler yapılmıştır. Örneğin Amerika'nın Florida eyaletinde uluslararası yıldırım araştırma merkezi kurulmuş ve uygun şartlarda roket ve metal bir tel yardımıyla yıldırım tetiklenerek etrafındaki elektrik alan yardımıyla yıldırımla açığa çıkan enerjinin tahmini hesabı yapılmaya çalışılmıştır.Bu tezde daha önce yapılan yıldırım enerjisinin tahmini değerleri özetle verildi. Yıldırım yolu empedansı modeliyle ATP programında yıldırımın yükte oluşturduğu gerilim, anlık güç ve enerji değerleri yıldırım akımının üç farklı yarılanma süresine göre analiz edildi. Daha sonra roket ve metal bir telle tetiklenen yıldırımın etrafındaki iletkende indüklediği gerilimin kullanılabileceği bir sistem düşünülerek bu gerilimin simülasyonu yapılmaya çalışıldı. İndüklenen gerilimin, yıldırımın düştüğü iletkenin boyu ve iletkenler arası uzaklıkla olan değişimi MATLAB programıyla simülasyonu yapılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Different methods were developed for centuries for using lightning energy that has been made many kind of researchs about and is the part of the nature system. Using the energy of lightning which is a very large amount of current wasn?t possible directly until now. But many different ideas carried out by different academics about using this current indirectly and many different experiments were made to measure the energy that occur after lightning. International Lightning Research Center was established at Florida (USA) and lightning was triggered by a metal wire and a rocket to estimate the energy due to electric field arround the stroke point.In this thesis the estimation that has been made formerly for lightning energy was summarized. Voltage, instantaneous power and energy of lightning on the load was analyzed by using lightning path impedance model on ATP program. Three different half-time were used. Then a voltage that induced by a rocket-triggered lightning was thought. An analysis was made on three diferent values for this induced voltage. The effects of the heights of conductives and distance between conductives on the coupling voltage were simulated on MATLAB program.