YBCO(123), kalın filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
YBCO(123), thick films production and characterization
  1. Tez No: 301013
  2. Yazar: ESEN ORTAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Ultrasonik Sprey Piroliz (USP) tekniği kullanılarak MgO ve SrTiO3 altlıkları üzerine YBa2Cu3O7-x (123) filmleri üretildi. Basit ve düşük maliyetli olmasının yanı sıra film kompozisyonunun tam olarak kontrol etme imkanı verdiği için bu teknik kullanıldı. Bu teknikle elde edilen filmlerin karakterizasyonu XRD, SEM-EDX, M-H, M-T ölçümleri ile gerçekleştirildi. En iyi mikroyapısal özellik MgO altlığı üzerindeki filmde elde edildi. MgO ve SrTiO3 altlıkları üzerindeki filmlerin Tc değerleri sırasıyla 86 K ile 87 K' de bulundu. MgO film üzerine 5 K sıcaklığında 0 T manyetik alan altındaki Jc değeri yaklaşık olarak 4.4x105 A/cm2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this work, we have fabricated YBa2Cu3O7-x (123) films on MgO and SrTiO3 substrates by ultrasonic spray pyrolysis (USP) technique. USP technique was used given its simple and low-cost as well as gives the opportunity of controlling the film composition precisely without an extensive labor. Characterization of the films were performed with XRD, SEM-EDX, R-T, M-H and M-T measurements. Best microstructural formation was obtained for the film on the MgO substrate. The Tc values of the films on MgO and SrTiO3 substrates were found to be 86 K and 87 K, respectively. Jc value for the film MgO substrate was found as approximately 4.4x105 A/cm2 at 5 K under 0 T magnetic field.