Çift indisli diziler için çekirdek teoremleri
Core theorems for double sequences
- Tez No: 301015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çift diziler ve çekirdek kavramının tarihsel gelişimi verildi.İkinci bölümde, çift indisli dizi ve çekirdek kavramları ile ilgili bazı temel tanım ve teoremler ifade edildi.Tezimizin üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümleri orijinal sonuçları ihtiva etmektedir.Üçüncü bölümde, tek indisli dizilerde çekirdek için verilen bazı tanım ve teoremler, çift indisli dizilere genişletildi.Dördüncü bölümde, Ces\`{a}ro Pringsheim, Ces\`{a}ro sınırlı Pringsheim veCes\`{a}ro sınırlı ve sıfıra Pringsheim yakınsak çift dizilerin cümlesi olarak tanımlanan$Ces_p$, $Ces_{bp}$ ve $Ces_{bp0}$cümlelerinin bazı özellikleri ve dualleri incelendi.Beşinci bölümde, Ces\`{a}ro çift dizilere tanımlı bazı matris sınıfları karakterize edilerek, Ces\`{a}ro çekirdek ile ilgili bazı teoremlerin ispatları verildi.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of five chapters.In the first chapter, a brief history of the concepts of double sequences and core are given.In the second chapter, some basic definitions and theorems related to double sequences and core are expressed.The third, fourth and fifth chapters of this thesis involve the original results.In the third chapter, some definitions and theorems related to the core of single sequences are extended to the double sequences.In the fourth chapter, some properties and duals of the sets of Ces\`{a}ro Pringsheim, Ces\`{a}ro bounded Pringsheim and Ces\`{a}ro bounded and null Pringsheim convergent double sequences, denoted by $Ces_p$, $Ces_{bp}$ and $Ces_{bp0}$, respectively, are examined.In the fifth chapter, some matrix classes into Ces\`{a}ro double sequence spaces are characterized and the proofs of some theorems related to Ces\`{a}ro core of double sequences are given.