Süt köpeklerinde nörovasküler sistemin mandibular kanaldan çıkartılması sonucu periodonsiyumda meydana gelebilecek değişikliklerin araştırılması
  1. Tez No: 30103
  2. Yazar: HÜSEYİN KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HARPUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
VI. Ö Z E T Dişi çevreleyen ve destekleyen periodonsiyum dişeti periodontal membran, sement ve alveol kemiğinden meydana gel miş bir doku ünitesidir. Bu doku ünitesinin oluşmasına ve gelişmesine etki eden içsel ve dışsal etkenler mevcuttur. Bu çalışmada 10 haftalık 3 süt köpeğinin nörovasküler sisteminin mandibular kanaldan çıkartılmasından sonra 14 ay beklenilmiş ve operasyon yapılan bölge ile operasyon yapılma yan bölgedeki periodontal membran, alveol kemiği ve sement üzerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Operasyonlardan 14 ay sonra alınan radyografilerde operasyon yapılmayan tarafta süt dişlerinin tamamen düştüğü, daimi dişlerin tamamen sürdü ğü gözlenmiştir. Operasyon yapılan tarafta ise süt dişlerinin tamamen düştüğü fakat daimi dişlerin sürmediği ve çene içinde gömülü kaldığı gözlenmiştir. Çene kemiği içinde gömülü kalan daimi dişlerin periodonsiyumlarmdan alınan histopatolojik kesitler den, periodontal liflerin canlılıklarını yitirmedikleri semen- tin ilk halini muhafaza ettiği ve alveol kemiğinin normal ola rak geliştiği izlenmiştir. -36-
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The periodontium, which supports and encircles the tooth, is a tissue unit which is made of gingiva, periodontal membrane, cementum and alveolar bone. There are some intrinsic and extrinsic factors that effect the development and growth of this tissue unit. In this study neurovascular system was removed from the mandibular canal of 10 weeks-old 3 puppies. Following waiting for 14 months, changes in the periodontal membrane, alveolar bone and cementum were observed on both the operation and the control site. After 14 months from the operation with the radiographic controls, it was observed that all the decidious teeth were subjected to the resorption and the permanent teeth erupted. On the operation site, all the decidious teeth were subjected to the resorption but the permanent teeth were unerupted in the j aws. With the histopathologic cross sectional examination of the periodontium of the unerupted permanent teeth, it was seen that the periodontal fibrils were still vital but cementum stood originally and alveolar bone developed normally. -37-