Van yöresi köpeklerinde bulunan endoparazitler ve halk sağlığı yönünden önemi
Prevalence of helminths in dogs of Van region and their potential public health significance
  1. Tez No: 118783
  2. Yazar: REYHAN ORHUN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
ÖZET Orhun R, Van Yöresi Köpeklerinde Bulunan Endoparazitler ve Halk Sağlığı Yönünden Önemi, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Parazitoloji Ânabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. Bu çalışma 2000-2002 tarihleri arasında, Varı merkeze bağlı değişik mahallelerde bulunan bahçe (ev), sokak ve 3 kuruma ait köpeklerdeki helmint enfeksiyonlarının yayılışını ve halk sağlığı açısından önemini vurgulamak amacıyla yapıldı. Bu amaçla toplam 115 köpeğe ait dışkı numuneleri (61 sokak,26 bahçe ve 28 kurum köpeği) Y.Y.Ü. Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ânabilim Dalı Laboratuarına getirilerek Fulleborn'un Doymuş Tuzlu Su flotasyon Yöntemiyle incelendi ve köpeklerin 69'unun (%60) bir veya birden fazla helmint türü ile enfekte olduğu gözlendi. Yapılan inceleme sonucunda 2 cestod, 4 nematod türü tespit edildi. Enfeksiyondan sorumlu parazitlerin sırasıyla; T. leonina (%37.7), Taenia spp. (%23.2), A. Caninum ( %17.4), D. caninum (%5.8) ve U. stenocephala (%1.4), T. canis (%23.2) olduğu gözlendi. Sokak köpeği (%59.0) ve kurum köpekleri (%46.4) arasındaki enfeksiyon oranlan birbirine yakın bulunurken, bahçe köpeklerindeki oran (%76.9) Duncan t-test ile diğer iki gruba göre istatiksel olarak anlamlı bulundu (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Orhun R, Prevalence of helminths in dogs of Van region and their potential public health significance, University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute Master's Thesis in Department of Parasitology, Van, 2002. This study was performed to determine the prevalence of helminth infections among dogs and emphasizing the importance of this concept for Public Health. Sixty one dogs were living in stray, 26 of them were living in breeder and finally 28 dogs were official dogs. All selected dogs were from City of Van and totally 115 faecal samples were examined. All samples were examined in the laboratory of Yuzuncu Yil University, Faculty of Veterinary Medicine. Flotation method of Fullebora was used. Sixty nine (%60) of dogs was observed to be infected by one ore more helminth species. Two cestoda and 4 nematoda species were determined. T. leonina (%37.7), Taenia spp. (%23.2), A. caninum (%17.4), D. caninum (%5.8), U. stenocephala (%1.4) and T. canis (%23.2) were in responsible of infections respectively. Although the ratio of infection between stray (% 59.0) and official dogs (%46.4) was not meaningful, the ratio was statistically meaningful according to Duncan's t-test (