Gömülü alt üçüncü büyük azı dişlerinin çekimleri öncesinde uygulanan deksametozonun, postoperatif ödem üzerindeki etkisinin ultrasonografik yöntemle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 30104
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Gömülü alt üçüncü büyük azı dişlerinin cerrahi çekimlerinden sonra birçok faktöre bağlı ödem meydana gelmektedir. Postoperatif komplikasyonlardan özellikle ödemin önlenmesi için birçok ilaç ve yöntem kullanılmakta, değerlendirilmesi ise sübjektif ve objektif yöntemlerle yapılmaktadır. Bizim araştırmamızda, 20 hastaya masseter kasına tek doz Deksametazon enjekte etmek suretiyle postoperatif komplikasyonlar gözlendi. Çift taraflı gömülü alt üçüncü büyük azı dişleri çalışma ve kontrol grubu olarak seçildi. Postoperatif ödemin değerlendirilmesinde ise, özellikle yumuşak dokulardaki oluşumları detaylı şekilde gösterebilen ve son yıllarda çene-yüz ve boyun bölgelerinde sıklıkla kullanılan ultra sonogra fi tercih edildi. Operasyon öncesi masseter kası içine uygulanan Deksametazonun; çalışma grubunda, kontrol grubuna nazaran postoperatif ağrının 2.9 kat, trismusun 1.gün 4.9 kat daha az oluşmasını sağladığı gözlendi. Postoperatif 7. günde devam eden trismus kontrol grubunda 10. 1 kat daha fazla idi. Operasyon öncesi ve sonrası alınan ultrasonograflar üzerinde cilt altı ve masseter kasında yoğunlaşan ödem milimetrik olarak ölçüldü. Ultrasonografik ölçümler çalışma grubunda Deksametazon kullanılmasıyla 5.7 kat daha az ödem oluştuğunu ortaya koydu. Deksametazonun hiçbir yan etkisinin gözlenmediği araştırmamızda, milimetrik ölçümler gözle görülemeyen ödemin varlığını ortaya koydu. En ufak hematomları bile tesbit edebilen ultrasonografinin baş ve boyun bölgesindeki patolojilerin teşhis ve değerlendirilmesinde çok yararlı olabileceği gözlendi. - 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY Edema is produced by a variety of factors after surgical removal of impacted lower third molars. In case of edema, different methods and many drugs have been used to prevent postoperative complications. For evaluating of the postoperative edema subjective and objective techniques have been performed. In our study, following the injection of single dose of Dexamethasone into masseter muscle, postoperative complications have been observed on 20 cases. Our patients had bilateral impacted third molars, so one side had been selected for study group and the other side had been used as a control. Recently, ultrasonography which can be used successfully to demostrate any mass in the soft tissues of the head and neck regions has been prefered to assess the postoperative edema. On the first day, the preoperative administration of Dexamethasone into masseter muscle decreased the postoperative pain 2.9 times and trismus 4.9 times less than in the control group. On the seventh postoperative day the trismus in the control group was 10.1 times more than in the Dexamethasone group. The edema in the masseter muscle and subcutaneous tissues, was measured in milimeters on the ultrasonographic imaging taken both preoperative and postoperative periods. - 68In a review of the topographic features of the postoperative scans, the study group in whom Dexamethasone was used had 5.7 times less edema as against the control group. None of the undesired side effects of Dexamethasone was observed during our study. Although it couldn't be noticed by direct inspection, meticulous measurement by ultrasonography showed us milimetric edema. It has been observed that the ultrasonography which can detect very small hematomas is more benefical and valuable method for evaluating in diagnosis of the lesions of head and neck region. - 69 -