Kangal ırkı Türk çoban köpeklerinde büyüme, bazı vücut ölçüleri ve döl verimi özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth, some body measurements and reproductive traits of Kangal Turkish Shepherd Dogs
- Tez No: 54859
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Türk Çoban Köpeğinin Kangal ırkının S.Ü. Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği şartlarındaki büyüme, bazı vücut ölçüleri ve döl verimi performanslarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Döl verimi özelliklerinin incelenmesi için 57 Kangal Çoban Köpeğinin kayıtları kullanılmıştır. Büyüme özelliklerinin belirlenmesinde 12. aya kadar 77 köpeğin ağırlık kayıtlan incelenmiştir. Irk standartlarının tespiti için 45 Kangal Çoban Köpeğinde 3 ile 12.aylık yaş arasında 16 beden ölçüsü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of growth, some body measurements and reproductive traits of Kangal Turkish Shepherd Dogs. This study has been carried out to determine growth, some body measurements and reproductive performence in Kangal Bred of Turkish Shepherd Dogs under feeding and management of Research Farm of Selçuk University, Faculty of Veterinary Science. Reproductive traits were examined using records of 57 Kangal Shepherd Dogs. For determining growth rate body weigth records of 77 dogs from birth to 12 months of age were used. In determining breed standart 16 body measurements of 45 dogs which were obtained from 3 month of age to 12 month of age were used. In this study it was observed that oestruses were distributed over the whole year but activity was greater summer and winter than spring and autumn. Avarege age at first oestrus was found to be 41 1.8 days. The lengths of oestrus interval in the presence and in the absence of pregnancy were 235.5 days and 184.14 days respectively. In group of 24 Dogs parturition rates, oestrus showing rate, average of litter size and gestation period were found as 75 %, 94.7 %, 8.4±0.63 and 60.22±0.73 days respectively. Percentage of stillbirths was found 13.66 % (22 of 161). Percentage of stillbirths increased with the size of litter. Survival rate of the puppies was found 55.39 % from birth to first of age. Body weigths of puppies at birth, weaning, 6 and 12 months of age were effected from litter size, birth of year, season, sex of puppy and age of female.