Değişken santrifüj kuvvetleri ve metal özgül ağırlıklarının temel metal alaşımlarının dökülebilirliği üzerine olan etkileri
- Tez No: 30105
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Di şhekiml iğinde madde kaybına uğramış veya kaybedilmiş eksik dişlerin yerine konması için uygulanan protetik teda¬ vilerde kullanılan temel metal alaşımlarının başarılı bir şekilde dökülebilmesi için alaşımların özelliklerine uygun olan döküm tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı, Wiron 88, Magnum ve Mesa A.N temel me¬ tal alaşımları kullanarak eksik döküm nedenlerinden santri¬ füj kuvvetinin dökülebil iri i k üzerine olan etkisini ve ala¬ şımların özgül ağırlıklarının dökümdeki rolünü, modi-fiye edilmiş spiral dökülebilirlik test yönteminden yararlanarak ortaya koymaktır. indüksiyonlu santri-füj cihazında l, 3 ve 5 birimlik santri-füj kuvvetleri kullanarak spiral şeklinde elde edilen dökümlerdeki sarma sayılarının göz önüne alınmasıyla yapılan istatistiksel değerlendirmede Barlett testinden yararlandık. Bunun sonucunda elde edilen bulgulara göreş -Santri-füj kuvveti arttıkça dökümün kalitesinin ve dö¬ külebi l iri i k değerinin arttığı, -Santri-füj kuvvetinin artması ile döküm basıncı arasın¬ da doğru orantılı bir ilişki olduğu, aynı santrifüj kuvve¬ tinde özgül ağırlığı yüksek olan alaşımların dökülebil iri i k değerlerinin yüksek olduğu, - Spiral dökülebil irli k test yönteminin dökülebil iri i k ile ilgili çalışmalarda net değerler ortaya konmasında kul¬ lanılabileceği gözlenmiştir.VII -ÖZET Di şhekiml iğinde madde kaybına uğramış veya kaybedilmiş eksik dişlerin yerine konması için uygulanan protetik teda vilerde kullanılan temel metal alaşımlarının başarılı bir şekilde dökülebilmesi için alaşımların özelliklerine uygun olan döküm tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı, Wiron 88, Magnum ve Mesa A.N temel me tal alaşımları kullanarak eksik döküm nedenlerinden santri füj kuvvetinin dökül ebi 1 iri i k üzerine olan etkisini ve ala şımların özgül ağırlıklarının dökümdeki rolünü, modi-fiye edilmiş spiral dökülebi 1 iri i k test yönteminden yararlanarak ortaya koymaktır. indüksiyonlu santri-füj cihazında 1,3 ve 5 birimlik santri-füj kuvvetleri kullanarak spiral şeklinde elde edilen dökümlerdeki sarma sayılarının göz önüne alınmasıyla yapılan istatistiksel değerlendirmede Barlett testinden yararlandık. Bunun sonucunda elde edilen bulgulara göreş - Santri-füj kuvveti arttıkça dökümün kalitesinin ve dö külebi liri i k değerinin arttığı, - Santri-füj kuvvetinin artması ile döküm basıncı arasın da doğru orantılı bir ilişki olduğu, aynı santrifüj kuvve tinde özgül ağırlığı yüksek olan alaşımların dökülebi 1 iri i k değerlerinin yüksek olduğu, - Spiral dökülebi 1 iri i k test yönteminin dökülebi 1 iri i k ile ilgili çalışmalarda net değerler ortaya konmasında kul lanılabileceği gözlenmiştir. -51-
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY In dentistry, -for a succes-ful casting of basic metallic alloys which are used in prosthodontic treatment applied for replacement o-f lost teeth or exposed to material loses, some special casting techniques which are suitable for above men tioned special alloys properties should be improved» The object of this study is to bring up the influence o-f centrifugal force on casting which is one of the causes of in complete casting by using some basic metallic alloys such as Wiron 88, Magnum and Mesa A.N and also to bring up the role of the specific weight of these alloys during casting by using the testing method of modified spiral ability of casting. We used the Bar-let test in the statistical evaluation by considering number of windings on spiral casts obtained by 1,3 and 5 unit centrifugal forces in inductional centrifuge device» The findings are as follows? - The more centrifugal force applied, the more the value of quality and ability of casting, - The relationship between the centrifugal force and the casting pressure is directly propartional, so, the higher- specific weight alloys have a higher degree of castability at the some centrifugal force conditions, - Spiral castability test method can be used in castabi lity studies for obtaining much clear results»