Farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen aşılı karpuzlarda katı faz mikro ekstraksiyon (KFME) tekniği ile uçucu bileşenlerin belirlenmesi
Determination of the volatile compounds with solid phase micro extraction technique (SPME) in grafted watermelons storaged at different temperatures
  1. Tez No: 329518
  2. Yazar: MELTEM BODUR KÖYBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÜLER, DOÇ. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmanın amacı iki adet ticari hibrit su kabağı anacı (Lagenaria siceraria) [Agentario (Syngenta) ve Macis (Nunhems)] ve iki adet Cucurbita maxima x C. moschata melezi olan Ferro ve RS841 anaçları üzerine aşılı Crimson Tide ve Crisby karpuzlarında çeşidin, farklı depolama süresi ve sıcaklığın uçucu bileşenler üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaç için Crimson Tide ve Crisby karpuz çeşitleri 0 ?C'de (7 gün, 14 gün, 21 gün), 7 ?C'de (7 gün, 14 gün, 21 gün), 21 ?C'de (7 gün) ve 27 ?C'de (7 gün) muhafaza edilmiştir. Uçucu bileşenler katı faz mikroekstraksiyon tekniği ile kapiler kolon kullanılarak gaz kromatografisi /kütle spektrometresinde hem derim sonrası hem de farklı sıcaklık ve sürelerde depolanan örneklerde tespit edilmiştir. Muhafaza sıcaklıkları, depolama süresi ve çeşidin uçucu bileşenler üzerine etkisi iki yıl süreyle incelenmiştir.Farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen Crimson Tide ve Crisby çeşitlerinde analizler sonucu 20 aldehit, 17 alkol, 7 keton, 4 furan, 4 terpen, 1 alken, 1 epoksit, 1 hidrokarbon ve 1 fenolik bileşik olmak üzere toplam 56 uçucu bileşen tespit edilmiştir. Derim sonrası karpuzlarda en fazla bulunan bileşenler (Z,Z)-3,6-nonadien-1-ol, (Z)-3-nonen-1-ol, (Z)-6-nonen-1-ol, 1-nonanol, (E)-2-nonenal ve 6-metil-5-hepten-2-on olup; onlar da toplam uçucuların yaklaşık % 78'ini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate effects of the cultivar, storage period and keeping temperature on the volatile compounds in two commercial hybrid watermelon cultivar, Crimson Tide and Crisby, grafted on to two bottle gourd rootstocks (Lagenaria siceraria) ( Agentario (Syngenta) and Macis ( Nunhems) ) and two Cucurbita maxima x C. moschata?s hybrids, Ferro and RS841 rootstocks. In accordance with this purpose, the watermelon fruits were kept at 0 ?C (for 7 days, 14 days, 21 days), at 7 ?C (for 7 days, 14 days, 21 days), at 21 ?C (for 7 days) and at 27 ?C (for 7 days). Volatile compounds both after harvest and in samples kept at different temperature and duration were determined on capillary columns of gas cromotography/mass spectrometry using solid phase microextraction technique. Effects of the keeping temperatures, storage duration and the rootstock and scion cultivar to the volatile compounds were investigated during two years.In Crimson Tide and Crisby watermelons stored at different temperatures totally 56 volatile compound determined including 20 aldehyde, 17 alcohol, 7 ketone, 4 furan, 4 terpen, 1 alkene, 1 epoxy, 1 hydrocarbon and 1 phenolic compound. Most abundant volatile compounds determined after harvest were (Z,Z)-3,6-nonadien-1-ol, (Z)-3-nonen-1-ol, (Z)-6-nonen-1-ol, 1-nonanol, (E)-2-nonenal and 6-methyl-5-hepten-2-one and these correspond to the 78 % of the total volatile compounds.