Entomopatojen nematodların Hatay ili taş çekirdekli meyve bahçelerinde zararlı Capnodis spp. mücadelesinde kullanılması üzerine araştırmalar
Studies on the use of entomopathogenic nematodes to control Capnodis spp. in stone fruit orchards in Hatay province
  1. Tez No: 301061
  2. Yazar: SEFER DEVİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Fidan dip kurtları, Capnodis spp., taş çekirdekli meyve ağaçlarının önemli zararlılarındandır. Hatay ilinde taş çekirdekli meyve bahçelerinden bu zararlılarla mücadelede kullanılmak üzere, entomopatojen nematod (EPN) sörvey çalışması 16 farklı bahçede yapılmış olup bunların 9'unda EPN (Heterorhabditis sp. ) tespit edilmiştir. Fidan dip kurtları sörvey çalışmasıyla 2010 yılında 417 adet C. tenebrionis ve 118 adet C. carbonaria ergini, 2011 yılında ise 125 adet C. tenebrionis ve 8 adet C. carbonaria ergini toplanmıştır.Laboratuar denemesi I'de GF 677 şeftali çöğürleri, her çöğür 5 adet C. tenebrionis larvası ile bulaştırılarak, EPN, EPN +Chitosan ve Chitosan uygulanmış olup, her uygulama ve kontrol için 10'ar çöğür kullanılmış ve deneme 3 defa tekrarlanmıştır. Deneme sonunda kontrol çöğürlerinden sadece birinde bir adet Capnodis spp. larvasına rastlanmış ancak diğer kontrol ve uygulama çöğürlerinde böcek larvasına rastlanmamıştır. Laboratuar denemesi II'nin birinci bölümünde, EPN uygulanan 12 fidandan sadece ikisinde birer adet canlı böcek larvası ve 3 kontrol fidanından sadece birinde bir adet canlı böcek larvası bulunmuştur. Ayrıca çalışmada EPN'ler tarafından öldürülmüş olabilecek larvaya rastlanmamıştır. Laboratuar denemesi II'nin ikinci bölümünde EPN uygulanan 12 fidandan 10'unda ve üç kontrol fidanından Capnodis spp. larvası elde edilmiştir. Ancak Capnodis spp. larvalarında EPN enfeksiyonu belirtisi (pembeleşme) gözlenmediğinden dolayı EPN enfeksiyonu doğrulanamamıştır. Entomopatojen nematodların kalıcılığını gözlemlemek için 12 fidan toprağından yapılan tuzaklamanın 9'unda EPN elde edilirken 3'ünde EPN elde edilememiştir. Arazi denemesinde 100000 ve 200000 adet IJ/fidan dozları kullanılmış, her doz ve kontrol için 5'er fidan kullanılmıştır. Uygulama yapılan fidanlardan pembeleşmiş 2 ölü larva bulunmasına rağmen, kontrol fidanlarından 3 tanesinde böcek bulaşıklığı gözlenmemiştir. Uygulama yapılmış fidan köklerinden alınan topraklardan yapılan tuzaklama sonucu, 2 adet fidan toprağından EPN elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Capnodis spp. are important pests of stone fruit trees. A survey was conducted from stone-fruit orchards to recover entomopathogenic nematodes (EPN) to be used to control these pests in Hatay province. Heterorhabditis spp. were isolated from 9 orchards out of 16. Counts of Capnodis spp. were also carried out in these orchards, in 2010, 417 C. tenebrionis and 118 C. carbonaria adults; and in 2011 125 C. tenebrionis and 8 C. carbonaria adults were sampled.In laboratory experiment I, 5 larvae of C. tenebrionis were inoculated in pots of GF 677 peach seedlings, and treatments were EPN, EPN +Chitosan and Chitosan. There were 10 seedlings per treatment and control as well with 3 replications. Unfortunately, only one insect larva was established in the roots of the seedlings. In the first part of laboratory experiment II, apricot seedlings were inoculated with 6 larva of C. tenebrionis and again only 3 seedlings were infected out of 15. In the second part, inoculation was done with 9 insect larvae. Ten out of 12 seedlings treated with EPN and 3 control seedlings were each yielded with one insect larva. But there was not any sign of EPN infection on the insect larvae although EPN were recovered from 9 of the pots? soils with trapping method. In field experiment, there were two EPN doses 100000 IJ/seedling and 200000 IJ/seedling with 5 seedlings per dose and untreated control. Although there were 2 dead insect larvae with pink coloration in the treated seedlings, 3 of the control seedlings did not have any insect infestation. Two of the soil samples from the treated seedlings roots were not yielded EPN.