Antakya kent merkezinde sismik hızlardan hareketle zemin parametrelerinin elde edilmesi
Determining soil parameters using seismic velocities in the city center of Antakya
- Tez No: 301074
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Jeofizik, fizik kurallarının, yerkürenin incelenmesinde kullanılmasıdır. Başka bir deyişle yer kürenin içyapısının tanımlamasını yapmak amacıyla fizik ilke ve yöntemlerin yer küreye uygulanmasıdır. Jeofiziğin bu tanımından yola çıkarak, denizlerin, atmosferin, yerkabuğunun ve yerin derinliklerinin insanların yaşam sürdüğü doğal çevresinin fiziksel yapısı, maden, petrol, su, jeotermal kaynak, endüstriyel hammadde vb. gibi doğal kaynaklar; deprem, heyelan gibi doğal olayların araştırılması anlaşılır. Ayrıca, çeşitli boyut ve türdeki mühendislik yapılarının zemin araştırmaları ve zemin yapı etkileşiminin analizi, kent planlamalarındaki mikrobölgeleme çalışmaları da jeofiziğin temel uğraş alanlarındandır.Daha çok yatay veya yataya yakın katmanlaşma gösteren ortamlarda başarı ile uygulanan ?sismik yöntemler? özellikle zemin katmanlarının tanımlanmasında, zemin dinamik ve elastik parametrelerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.Zeminlerin dinamik ve elastik parametrelerinin elde edilmesi amacını taşıyan bu tez kapsamında, Türkiye'nin güney illerinden Hatay'ın Merkez İlçesi Antakya'da, bu amaçla Antakya Belediyesi tarafından 2007 yılında yaptırılan 2. Etap zemin etüd raporunda kullanılan sismik kırılma yöntemi ve Över vd. (2008) tarafından gerçekleştirilen sismik kırılma mikrotremor yöntemi ile elde edilen verilerden yararlanarak Vp/Vs ilişkisi elde edilerek zeminin geoteknik parametrelerinin hesapları gerçekleştirilerek değerlendirilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Geophysics is the application of the physical principles and methods for the purpose of making numerical definitions of the earth and surroundings between planets.From this definition it is understood that physical structures of seas, oceans, atmosphere, the earth?s crust and the depths of it and the natural surroundings of the human habitat are defined by geophysics including the researches of mine, petroleum, water and geothermal resources, industrial raw materials and natural events like landslides, floods and avalanches. Moreover soil researches and soil-structure interaction analysis of engineering structures in different sizes and types, micro zoning in development plans are also included in the study areas of geophysics.Seismic methods that are commonly applied successfully in horizontally layered environments are being used in identification of soil layers and determining dynamic and elastic parameters of soil.In this study, which aims to determine elastic parameters of soil using seismic refraction, the results of two studies, first carried out by Antakya Municipaltiy (2007) using seismic refraction and the second performed by Över et al. (2008) using seismic refraction-microtremor were combined. The aim of this study is also to obtain the relationship between Vp and Vs velocities, thus to determine the elastic parameters in the study area, Antakya, the center district of Hatay.