Demirli malzeme yüzeylerinde kopolimer filmlerin sentezi ve korozyon performanslarının incelenmesi
Synthesis of copolymer films on iron material and investigation of their corrosion performances
- Tez No: 301073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. TUNCAY ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son zamanlarda otomobil, elektrik ve elektronik endüstrilerinde mekanik parça olarak kullanılan metallerin korozyon dirençlerinin arttırılması gibi birçok alanda iletken polimerlerin kullanımı ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmaktadır. İletken polimerler ayrıca biyomoleküllerin immobilizasyonu ve hızlı elektron aktarımına olanak sağlamaları nedeniyle etkin bir biyosensör tasarımı ve üretimi için mükemmel bir materyal olarak davranmalarını sağlayan özelliklere sahiptirler. Bu nedenle polianilin (PANI), poli(o-anisidin) (POA), poli(o-toluidin) (POT), politiyofen (PT), polipirol (PPy) ve bunların ko-polimerleri çok sayıda araştırıcının ilgisini çekmektedir.Bu çalışmada, poli(N-metilpirol-ko-o-anisidin), poli(N-metilpirol-ko-o-toluidin), poli(o-anisidin-ko-o-toluidin) ve poli(N-metilpirol-ko-o-anisidin-ko-o-toluidin) filmler yumuşak çelik ve paslanmaz çelik yüzeylerine elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. Üç farklı uygun monomer derişim varlığında kopolimer filmler okzalik asit varlığında dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Daha sonra kopolimer film kaplı elektrotların korozyon performansları 0,600 M NaCl ve 0,600 M HCl çözeltileri içinde AC impedans spektroskopi (EIS) tekniği ve anodik polarizasyon eğrisi yardımıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the conducting polymers are widely studied for many applications such as the improvement of corrosion resistance of the components used as mechanical parts in particularly automotive, electric and electronic industry. The electrically conducting polymers are known to posses numerous features which allow them to act as excellent material for immobilization of biomolecules and rapid electron transfer for the fabrication of efficient biosensors. So, polyaniline, poly(o-anisidine), poly(toluidine) and their copolymers, polythiopfen and polyprrole have attracted much interest for many investigators.In this project, poly(N-methylpyrrole-co-o-anisidine), poly(N-methylpyrrole-co-o-toluidine), poly(o-anisidine-co-o-toluidine) films were synthesized electrochemically on mild steel and stainless steel metals. Copolymer films were achieved under cyclic voltammetric in three different proper monomer concentration containing electrolytic solution such as oxalic acid. Afterwards, the corrosion performances of copolymer film coated mild and stainless steel electrodes were investigated by using the AC impedance spectroscopy (EIS) technique and anodic polarization curves, in 0,600 M NaCl and 0,600 M HCl solutions.