Yakıtlarda farklı katalizörlerin kullanımı ile içten yanmalı motorlarda performans ve emisyon değişimleri
Performance and emission changes on internal combustion engines by using different additives
- Tez No: 301075
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mechanical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada anisol (CH3OC6H5), etil benzoat (C9H10O2) ve metil benzoat (C6H5COOCH3), standart dizel yakıtları ile hacimsel olarak %1,5, % 3 ve %5 oranlarında karıştırılarak dizel motorlarda kullanılmasının motor performans ve egzoz emisyonlarına olan etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmada katkı olarak kullanılan anisol, etil benzoat ve metil benzoatın dizel yakıt özelliklerine etkileri analiz edilmiş ve bu etkiler grafiklerle karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Katkı maddelerinin motor performansına etkileri sebepleriyle ortaya konmuştur. Ayrıca çevreye zararlı olan NOx, CO2 ve CO gibi emisyon gazlarının salınımını en aza indirgemiş katkı maddesi optimum karışım oranı ile tespit edilmiştir. Çalışmalar esnasında yanma analiz motoru tam yük ve değişik devirlede yüklere tabi tutulmuştur. Motor gücü, tork, özgül yakıt tüketimi, karbon monoksit, azot oksit ve karbon dioksit salınımları grafikler halinde karşılaştırmalı olarak sunulmuş ve yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, anisole (CH3OC6H5), ethyl benzoate (C9H10O2) and methyl benzoate (C6H5COOCH3) were blended with standard diesel fuel at the volumetric ratio of %1,5, %3, %5 to research the effects of additives to performance and emissions on diesel engines. In the present study, effects of using anisole, ethyly benzoate and methyl benzoate as additives to diesel fuel properties have examined, these effects have been interpreted as comparative graphs. Effects of additives to the engine performance has presented with reasons. Also with optimum mixing ratio, additive is determined which minimize release of emission gases such as NOx, CO2 and CO that are harmful to the environment. During studies combustion test engine worked with full load, subjected to different cycle loads. Engine power, torque, specific fuel consumption, carbon monoxide, nitrogen oxide, carbon dioxide emissions are presented by graphics with comparison and commented.