Ayırma aksiyomları ve topolojik gruplarda kullanımı
Separation axioms and the use of topological groups
  1. Tez No: 301076
  2. Yazar: SÜLEYMAN SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde ilk olarak, temel tanımlara, teoremlere yer verilmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Daha sonra, topolojik uzaylar üzerinde tanımlanan tüm ayırma aksiyomlarının birbiriyle olan ilişkileri incelenmiş ve şekil üzerinde gösterilmiştir. Buna ek olarak; bir, iki ve üç elemanlı kümeler üzerinde elde edilen tüm topolojik uzayların, ayırma aksiyomlarını sağlayıp sağlamadığı tablo şeklinde gösterilmiş ve bunlarla ilgili örnekler verilmiştir. Son olarak, topolojik gruplar hakkında tanım, teorem ve örneklere yer verilerek, ayırma aksiyomlarının topolojik gruplarda kullanımı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis the first, basic definitions, theorems are mentioned and explained with examples. Subsequently, defined on topological spaces, all separation axioms were examined their relations with each other, and were shown in the figure. In addition, whether all topological spaces obtained on one, two and three element sets provide separation axioms or not were shown in a chart, and these relevant examples are given in. Finally, about topological groups; definition, theorem and by examples, separation axioms focused on use in topological groups.