Peyzaj mimarlığında bilgisayar kullanımı
Using of computer in landcape architecture
  1. Tez No: 301077
  2. Yazar: ARİF ATAHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYHAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tasarım, bir şeyin biçimini zihinde canlandırıp kaleme alınabilecek şeklini veya modelini hazırlamaktır. Peyzaj tasarımı ise; peyzajları ve mekanları oluşturma ve değiştirme bağlamında; ekolojik, teknik, sanatsal ve estetik kriterler göz önüne alınarak fiziksel ve görsel formlar oluşturma eylemidir.Bir peyzaj tasarımı oluşturulurken tasarımcı ilk olarak bilgi ve veri toplar, bu veriyi kendi deneyim ve bilgi birikiminin süzgecinden geçirerek analiz eder. Tasarımcı bu aşamaları incelerken hangi yazılımının kendisine tasarım sürecinde ne kadar yardımcı olacağını inceler. Doğru yazılımının seçimi tasarımcıya özgürlük ve kolaylık sağlayacağından dolayı bu aşama tasarım sürecinin en önemli kısmını oluşturmaktadır.Son yıllarda bilgisayar teknolojileri, bu noktada sağladıkları kolaylık nedeniyle peyzaj mimarlığı ve mimarlık sektöründe yadsınamaz şekilde etkili olmuştur. Artık birçok peyzaj mimarı ve mimar bilgisayar destekli tasarım sistemlerini yaygın bir şekilde projelerinde ve sunumlarında kullanmaya başlamıştır.Bu makale peyzaj mimarının tasarımını oluştururken hangi yazılımı neden seçmesi gerektiği ve tasarımda biçimlendirme tercihleri ile CAD yazılımlarının rasyonel kullanımı ilişkisini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Design, shape or model of something that can be written revitalize the mind, is to prepare the way. In landscape design, creation and modification in the context of landscapes and places, ecological, technical, artistic and aesthetic criteria, taking into account the act of creating the physical and visual forms.First as a designer creating a landscape design information and collects data, it analyzes the data passing the filter of their own experience and knowledge.The designer of these stages in the process of reviewing how the design will help you examine the software itself.Software to simplify the selection of the right to liberty and due to the designer of this phase is the most important part of the design process.In recent years, computer technology, the convenience they provide at this point can not be denied because of the landscape architecture and architecture industry has been effective inNow, the landscape architect and architect of many common computer-aided design systems have started to use the projects and presentations.This article why choose what software you need to create a landscape architect design and CAD software to design and formatting preferences are considered the relationship between the rational use.